Planý špenát je plevel, ale počítat by se s ním mělo

Merlík všedobr

Znáte planý špenát? Merlík všedobr je všudypřítomnou rostlinou, jež je ale tradičně považována za plevel. A skutečně také je! Nicméně dobrý Jindřich, jak je tato rostlina také mnohdy označována, stojí minimálně za vyzkoušení. Tradičně se v souvislosti s ní hovoří také o tom, že dokud nevyroste do výšky jednoho metru a nevykvete, lze jeho listy sbírat a chuťově budou křehoučké a moc dobré.

Několik vět o merlíku

Chenopodium bonus-henricus se standardně považuje za plevelnou rostlinu. Roste jak v květinových, tak i zeleninových záhonech a stačí mu málo. Nápadně se podobá také merlíku bílému označovanému latinsky jako Chenopodium album. Dříve byl merlík pěstován jako kulturní plodina. Jinak se jedná o rostlinu, která pochází z jihovýchodní Evropy. Co se týká výšky, doroste se od 20 do 60 cm.

Zelenina, již připravíte na několik způsobů

Tradičně se listy merlíku dusí. Ochutí se jednoduše česnekem, přidá se olej, vinný ocet a sůl. Získáte tak vynikající přílohu, která vám bude chutnat. Jinak není problém mladé výhonky rostliny také podusit na páře. Podobně se ostatně dusí také chřest. Mladé lístky, které vytváří merlík nyní na jaře, je možné bez problémů konzumovat také za syrova. Pokud milujete smoothie, není problém do něj přidat také tuto rostlinu. Merlík obsahuje mimo jiné třeba vitamíny, chlorofyl nebo různé minerální látky.

Merlík všedobrMerlík všedobr: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Výborná léčivka

Merlík je výbornou léčivkou, nicméně po vykvetení jsou už listy velmi tuhé a také silně nahořklé. Pak jsou pochoutkou pro housenky a noční motýly. Kvetoucí nať poslouží pro výrobu odvaru. Ten pomáhá především pro potížích s hemeroidy, zácpou, či problémech se sliznicemi dýchacích a trávicích cest. Odvar uleví taktéž při lupénce. Vynikající jarní vzpruhu představuje vylisovaná šťáva z mladých lístků. Konzumovat je možné také čerstvý kořen merlíku.

Merlík všedobr: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.