Péče o půdu pod ovocnými stromy

Samotným ovocným stromům věnujeme velké množství péče. Hnojení, řezy, postřiky – to vše považujeme za běžnou součást péče o ovocné stromy. Avšak důležitá může být taktéž péče o půdu pod těmito stromy. Díky správné péči můžeme omezit výskyt nejrůznějších škůdců. Proto bychom péči o půdu pod ovocnými stromy neměli zanedbávat.

Pravidelné odstraňování plevele

U vzrostlých i u nově zasazených stromků se vám vyplatí pravidelné odstraňování plevele. Důvodem není to, že by plevel konkuroval stromům a bral jim živiny, ale to, že plevel může být hostitelskou rostlinou mnohých škůdců. Typickým představitelem těchto škůdců jsou mšice, ale také různé housenky, pavučinky či zámotky jsou dalšími potenciálními zdroji nebezpečí.

Jabloň: Zdroj obrázku Pixabay.com

Půda pod stromy je domovem škůdců

Různí škůdci ale nežijí jen na rostlinách kolem. Vyskytují se také v půdě kolem ovocných stromů. Takovými škůdci jsou například obaleči, vrtule či nosatci. Z tohoto důvodu se kolem stromů vytváří černý úhor, což je plocha, která se kypří nebo oře. Pokud poskytnete vhodné podmínky pro ptáky, mohou vám tito později pomoci s likvidací škůdců (zimní krmítka, bezpečné jarní hnízdění).

Ochranné mísy kolem stromů

Prostor, který se vyskytuje kolem kmene stromu a z kterého pravidelně odstraňujeme plevel, se nazývá mísa. Vytváření takových mís se dělá různě velký, podle toho, jak je velký samotný strom. Mísa by měla být široká po okraj koruny stromů – u starších stromů tak může být tento prostor široký až tři metry. Půda v tomto prostoru nesmí zatvrdnout, protože by hůře přijímala vodu. Proto je důležité ji ideálně jednou za čtrnáct dní prokypřit.

Mulčování pod stromy

Od dubna můžeme využít také mulč. Hodí se nadrobno posečená tráva, sláma nebo mulčovací kůra. Mulč nanášejte ve vrstvě jen 1 centimetr, protože vyšší vrstva motivuje strom k rozrůstání kořenů v blízkosti povrchu země – a strom je pak méně odolný vůči mrazu. Navíc vyšší vrstva mulče přitahuje škůdce. Díky mulči bude půda déle kyprá a také vlhká. Při podzimním obrývání je vhodné mulč zapracovat do půdy.

Stromy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!