Horké a suché léto na obzoru. Jak na něj připravit zahradu

Odpařování

Každý z nás si určitě pamatuje loňské léto, které bylo abnormálně vyprahlé. Zemědělce doslova likvidovala dlouhá sucha. Letos bude situace podobná, nicméně máme ještě čas se na všechno co nejlépe připravit. Popravdě řečeno, loňské sucho bylo nejvyšší za posledních 12 let. Projevilo se nejenom na polích, ale také v menších zahradách a sadech. Když se podíváme na předpovědi meteorologů, zjistíme, že srážek bude minimum. Zahrada bez vody prostě neexistuje, což je více než jasné. My se proto podíváme na několik zajímavých tipů, jež by vám měly pomoct.

Minimalizování odparu

V první řadě je důležité, aby se voda co nejméně odpařovala. V zemině by jí mělo zůstat maximum. Optimální je proto mít co nejvíce stromů a dostatek stínu. Stojí za to popřemýšlet i o členitosti samotného povrchu. V potaz byste měli brát především profil zahrady a také světové strany. Hodí se třeba terasovité záhonky, pozor ale na skalky, jež akumulují teplo, které z nich v noci jde.

OdpařováníOdpařování: Zdroj obrázku Pixabay.com

Snižte počet nenasytných rostlin

I když nás čeká sucho, rozhodně to nutně neznamená, že by zahrad musela být bez květin. Přestože bude v některých partiích připomínat spíše souš, ozdobit ji mohou některé květiny, jež nepotřebují ke svému růstu tolik vláhy. Ideální je volit takové rostliny, jež jsou z tohoto pohledu maximálně nenáročné. Poznáme je nejčastěji podle toho, že mají listy potažené voskem, případně spoustou jemných chloupků. Ne vždy musí jít o exotické rostliny, ač třeba taková juka mající krásné bílé zvonky vypadá náramně. Naším tipem je kupříkladu kontryhel. A co taková divizna velkokvětá. Tato dvouletka dosáhne výšky klidně i okolo 2 metrů. Doporučit můžeme také častec vlnatý, tradiční to stříbřitou trvalku. KontryhelKontryhel: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zalévat se musí, má to ovšem ale…

Rostliny i trávník pořádnou závlahu potřebují, nicméně déšť budete vodou řádu alternovat jen velmi složitě. Nachystejte si barely na vodu, podzemní nádrže, případně plastové kontejnery. Zalévejte jen tehdy, když je to skutečně zapotřebí, ovšem s maximální možnou intenzitou. Pravidelnost není nezbytná, naopak je spíše kontraproduktivní. Rostliny totiž přestanou s jakoukoli snahou o prohloubení kořenů. Jinak nezalévejte zeminu okolo rostliny, ale přímo rostliny samotné. Zalévat byste měli ráno nebo večer, aby se voda odpařovala co nejméně.

ZaléváníZalévání: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zapomeňte na anglický trávník

Přesně tak, nejsme na ostrovech, ale v úplně jiné oblasti. Pro výsev trávníku vybírejte takové směsi, které dokážou zvýšit kořenovou hloubku substrátu. Sečení trávníku řešte tak, abyste ho nechali vyšší, vláha se v něm bude držet delší dobu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.