Pěťour maloúborný

Pěťour: Plevel, který si zaslouží pozornost a expresní likvidaci

Která plevelná rostlina se vytrhává ze země pravděpodobně nejsnáze? Zřejmě pěťour. Tato vzhledově charakteristická rostlina má vcelku mělké kořeny. Mnohdy jej také zlikvidují silnější mrazy, nicméně pokud se tato plevel s drobnými lístky na zahradě rozroste více, máte problém. Pěťour maloúborný označovaný jak Galinsoga parviflora se množí spoustou semen. Jen pro přehlednost, na jedné rostlině se jich nachází až 300 000! Ostatní rostliny typu přesličky či pýru se množí prostřednictvím oddenků.

Pěťour pod drobnohledem

Nejčastěji se v našich podmínkách setkáme se zmiňovaným pěťourem maloúborným. Jinak ale tradičně roste také pěťour srstnatý označovaný latinsky jako Galinsoga quadriradiata. Nachází se spíše v půdách hlinitého charakteru. Typický je mohutnější podobou a také chlupatou lodyhou. Semena obou zmiňovaných druhů šíří vítr a mnohdy také zvěř. Jejich uchycení ve zvířecí srsti není ničím výjimečným. Z hlediska samotného vzrůstu se pěťour maloúborný řadí spíše mezi pozdní jarní druhy plevelů. Květy u něj najdeme od května až do prvních mrazů. Roste hlavně v půdě s velkým množstvím dusíku.

Proč je nezbytné pěťour zničit?

Důvodů by se našlo hned několik. Pro přehlednost je uvádíme v následujících odrážkách. Pěťour tedy především:

 • bere z půdy potřebné živiny a vláhu,
 • působí jako hostitel svilušek, jež poté napadnou zpravidla okrasné rostliny, okurky apod.,
 • vyroste i po zkypření půdy, kdy na povrch putují další semena,
 • klíčí prostřednictvím nažek 2 a více let.

Pěťour maloúborný

Jak bojovat s pěťourem?

Obrňte se trpělivostí a plejte! Tedy alespoň v případě, že nehodláte použít herbicidy. Po sklizni se vyplatí nechat záhony ladem a zvolit také zelené hnojení. Otázkou také zůstává, kam s ním. Optimálně s ním můžete krmit hospodářská zvířata, pochutnají si. Do kompostu lze dát také, nicméně doporučuje se zlikvidovat dusíkatým vápnem.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. Ivo Benda Odpovědět

  Peťour si zaslouží pozornost jako syrová jedlá rostlina – viz co-jist.cz , knihy na rozpoznání jedlých rostlin (90 % všech rostlich) – JEDLÉ BYLINKY A PLODY, Dr. Helga Hofmann a JEDLÉ ROSTLINY V PŘÍRODĚ, Rudi Beiser.
  Listy rozmixujeme s jinými jedlými rostlinami a ochutíme ovocem. Každodenní dávkou zajistíme naprosté zdraví a odolnost těla proti všem nemocem.

 2. Magdalena Váchová Odpovědět

  Já mám ráda všechny květiny i plevele,letos se mě na zahrádce rozšířil kolovratec,chrpy nebo jiné „plevele“ ,ale nevadí,v rozumné míře nechávám i ten.Zahrádku mám ve venkovském stylu,luční kvítí a tak podobně.Z loňska vyrostly i slunečnice,je hezké na podzim pozorovat ptáky,jak se tumlují semínky.
  Jinak moc krásný web pane Štěpáne,je skvělé si v dnešní někdy chaotické době otevřít pc a najet na Vaše stránky,pro mě je to pohlazení po duši a super relax.Děkuji moc.
  Magdalena

 3. Tomáš Heřman Odpovědět

  Pan Zentrich, ve „Veselých bylinkách“, se o Peťouru maloúborném vyjadřuje velmi pochvalně.
  „A strašné býlí plevelné zaplaví vaše zahrádky.“
  „Pokud nemocný, třeba ekzematik, snáší vlhko, jsou pro něho moje (peťour hovoří) koupele téměř nenahraditelné. Zkuste třeba následující postup. Vařte mě dvě minuty v destilované vodě. V odvaru pak máčejte vatové tampony a kruhovými pohyby zkuste, obezřetně, jakoby vymývat suché ekzémy. Většinou se výrazně zlepší, zvláště když je po této proceduře důkladně promažete vhodnou mastí, třeba žindavovou.“

  (Josef Zentrich Knihovnička Meduňky Veselé bylinky Pepy Zentricha I. Svazek 2 str 43)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *