Tipy na venkovní osvětlení pro váš dům se zahradou

Venkovní osvětlení

Venkovní osvětlení je stále více populárním doplňkem u mnoha domů, protože pomáhá se zajištěním bezpečnosti návštěvníků Vašeho domu i s obecnou bezpečností. Od nádherného venkovního přívěsku, který vás přivítá u předních dveří, až po moderní post-osvětlení, které vás dovede přes zahradu. Tím vším může venkovní osvětlení přispět ke zlepšení a zkrášlení všech vnějších ploch vašeho domova.

Níže si přečtěte nejlepší postupy pro dimenzování a umístění různých typů venkovního osvětlení. Tyto postupy jsou vyvinuty nejen pro estetickou přitažlivost, ale i pro bezpečnost. Na mnoho často kladených otázek týkajících se velikosti nebo umístění konkrétních typů osvětlení naleznete níže správné odpovědi.

Osvětlení venku

Svítidlo je navrženo tak, aby vydrželo zvýšenou zátěž. Venkovní osvětlení má často silný, robustní vzhled, který můžete použít i jako designový prvek.

Svítidla jsou většinou vyrobena z hliníku a skla a dodávají se v řadě kombinací a stylů, které mohou doplnit vzhled Vašeho domova černými a stříbrnými povrchy nebo šedo bílými barvami. Některá venkovní osvětlení mají menší vodotěsnost a vyžadují použití v zákrytu, zatímco jiná jsou určena přímo do otevřeného prostoru a jsou odolná proti dešti, sněhu i krupobití. Vždy zkontrolujte, jaká je na obalu hodnota IP certifikace. Tím získáte představu o tom, čemu je dané světlo schopno odolat. Při výběru dokonalého venkovního osvětlení pro Váš domov je k dispozici mnoho různých stylů, od moderního až po rustikální.

Venkovní osvětlení

Nejlepší materiály

Venkovní osvětlení se dodává v různých materiálech. Mezi špičkové materiály můžeme zařadit litý hliník, mosaz a kované železo. Obzvláště široká škála výrobků pro venkovní osvětlení je právě z odlévaného hliníku. Masivní mosaz a kované železo je rovněž vhodné, poněvadž navíc zahrnuje i designové prvky. Všimněte si, že mnoho svítidel je stylizovaných do kovaného železa, ale nemusí být ve skutečnosti ze železa vyrobena. Proto vždy v obchodě zkontrolujte, jaký materiál je použit na Vašem vybraném svítidle.

Venkovní osvětlení

Výběr LED svítidel pro venkovní osvětlení

LED osvětlení roste svou popularitou pro vnitřní i venkovní svítidla, protože LED svítidla jsou šetrnější k životnímu prostředí a mohou ušetřit značné množství peněz za elektřinu. Mnoho značek nyní integruje LED osvětlení do svých návrhů. Proto je osvětlení LED rozhodně dalším prvkem, který byste měli zvážit při výběru venkovních svítidel. Níže uvádíme několik výhod LED osvětlení:

  • pouze 60% spotřebované energie jde do tepla
  • LED je nabízena v široké škále barev
  • odebírají většinou kolem 10 Wattů
  • LED žárovky mohou vydržet až 40 000 hodin

Venkovní lustry jsou skvělý způsob, jak přidat dramatu a eleganci na venkovní terase, jídelním koutě nebo vchodě. S širokou nabídkou různých velikostí a stylů, mohou určitě zanechat trvalý dojem na všechny hosty, kteří Váš dům navštíví.

Doporučená výška instalace je nejméně 175 cm ode dna lustru k podlaze a velikost závisí na velikosti prostoru, kde bude lustr svítit. Je potřeba také zajistit úměrnost vašeho lustru s prostorem, kde bude viset, takže by neměl být příliš velký nebo příliš malý.

Výjimečný způsob, jak osvětlit příjezdovou cestu, zahradu nebo venkovní stezku, je použití venkovního automatického osvětlení. Venkovní samo spustitelné osvětlení je ideální pro přidání světla po celé zahradě. Umístění světla na Vaši příjezdové cestě pomáhá zvýšit bezpečnost. Může také vytvořit vizuálně přitažlivý efekt zejména v kombinaci s jinými venkovními svítidly.

Chcete-li určit velikost vašeho svítidla, je vhodné si uvědomit, že světlo pro montáž na stěnu by mělo zabírat čtvrtinu výšky sloupu. Pokud by tedy byl váš sloup vysoký 2 m, měli byste použít svítidlo, které je velké asi 50 cm.

Venkovní závěsné osvětlení je krásný způsob, jak přinést vynikající formu s kvalitní funkcí do exteriéru, předního vchodu nebo galerie. Venkovní závěsná světla nabízejí teplé světlo s různým designem. Od moderních elegantních linek až po antické mosazné povrchy. Tudíž můžete snadno přidat vybraný styl do svého venkovního jídelního prostoru nebo vstupu.Venkovní osvětlení

Garážová venkovní světla

Doporučujeme zvolit takové světlo, které můžete umístit nad garážová vrata nebo na stranu garáže. Horní svítilna tvoří moderní vzhled, který může dobře fungovat po stranách garážových vrat nebo na pilířích. Nad garážovými dveřmi je lepší umístit spíše zářivku, která vytvoří spoustu rozptýleného světla, které nebude svítit přímo do očí, při vzejdu do garáže.

Jak umístit zahradní dodatečnou lampu

Chcete-li umístit své dodatečné osvětlení, nejprve se ujistěte, že tyč, na které se bude upevňovat, je zajištěna nejméně 35 až 50 cm pod povrchem trávy. Výška sloupu by měla být nejméně 200 cm. Pokud jde o vzdálenost od vaší příjezdové cesty, chodníku nebo ulice, měli byste začít stanovením 3 metrů volného prostoru od chodníku nebo příjezdové cesty. Jedná se o bezpečnostní rozestup od případného vozidla.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.