Pěstujeme rozrazil

Krásná okrasná trvalka na skalky i záhony. Přesně tak lze charakterizovat rozrazil. Pokud zvolíte některé jeho zahradní odrůdy, určitě neučiníte krok špatným směrem. Odměnou za jeho správné pěstování vám budou krásné rostlinky typické bílými, modrými růžovými kvítky. Z pohledu pěstování se nejedná o nijak náročnou okrasnou rostlinu, která by vám dala spousty práce. Trvalka tohoto typu se hodí do jakékoli zahrady. Vysoké, nízké i plazivé kultivary vás uchvátí.

Rozrazil planý nebo zahradně kultivovaný?

Většinou rozrazil známe v jeho plané modifikaci. Jedná se o rozrazil rezekvítek, který má krásné blankytně modré květy a nachází se na většině luk a přírodních prostor. Klidně jej můžeme najít i v polostínu a úvozech cest. V přírodě najdeme i další formu, kterou je rozrazil lékařský. Nápadně se podobá prvně jmenovanému druhu. V minulosti se používala jeho nať, která kvetla. Výbornou volbou do domácích podmínek na skalku je rozrazil rozprostřený. Na pěstování je nenáročný a najdeme i durhy s růžovými kvítky.

Rozrazil jako trvalka

Je to právě rozrazil, který charakterizuje krásné letní záhony. Kvete bohatě, a to od začátku prázdnin až do jejich konce, respektive do září. Nejmodernější a nejpěstovanější jsou vytrvalé rozrazily. Ty mohou být využity fakticky kdekoli, přičemž výborně splynou zejména s dřevinami anebo jinými kultivary rostlin. Kompaktní tvary variace rozrazilů jsou často nádherné.

Oblíbené zahradní druhy rozrazilů

Chcete-li vysokou variantu rozrazilu, vyplatí se vsadit na rozrazil dlouholistý. Nabízí výšku okolo 1 metru a nachově modravé trsy květů. Zajímavý je i rozrazil klstnatý mající modrofialové květy a dosahující výšky okolo 60 cm. Moc hezky vypadá i kultivar Veronica virginica anebo karmínový Red Fox.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.