Viděli jste už borovici kleč?

Pěstování kleče

Že ne? Pojďme si ji tedy dnes představit alespoň v tomto článku. Jedná se o jeden z tvarovaných okrasných stromů, kterým můžete ozdobit i vaši zahradu.

Charakteristika borovice kleč

Díky svému malému vzrůstu si tato borovice právem vysloužila označení nejmenší borovice, která se vyskytuje na našem území. Setkat se s ní však můžete nejen v českých horách, ale i v Alpách a Karpatech. Pokud ji chceme porovnávat s ostatními druhy borovic, tato roste jako jedna z mála výhradně keřovitě. Naprostá většina zbývajících druhů (více než 100) rostou jako velké nebo středně velké stromy.

Rodnou krajinou borovice kleč, latinsky Pinus mugo mughus, jsou východní Alpy a balkánské pohoří. V těchto krajinách roste většinou na skalnatých nebo štěrkovitých půdách. Není výjimkou ji v těchto končinách potkat jako hustý, ale zakrslý keř o výšce 1 metr a šířce 1- 1,5 metru.

Borovice se vyznačuje krátkými výhony a hlavně tmavě zelenými, krátkými jehlicemi, které jsou uspořádané ve svazečku po dvou. Další zajímavostí jsou šišky, které můžeme vidět dozrávat již prvním rokem. Z počátku mají velice zajímavou purpurovou barvu, později, chvíli před tím, než dozrají, se zbarví do krásné červenohnědé barvy.

Požadavky borovice kleč

Stejně jako ostatní druhy borovic i tato se vyznačuje svou světlomilností, proto se jí bude líbit v místech s trvalým dostatkem světla. Pokud jí však chcete opravdu vyhovět do sytosti, vysaďte ji na plné slunce. Další oblíbenou vlastností je její odolnost – snese opravdu téměř cokoliv, od velkého sucha a horka až po vysoké mrazy (snese až -45°C). Vyhněte se však velmi zamokřené či velmi vlhké půdě. I když ji v přírodě můžete spatřit na skalnatých nebo písčitých místech, aby správně zakořenila, potřebuje přeci jen vlhkou zem.

Borovice kleč v zahradě

Pro tento okrasný strom je typický jeho nízký vzrůst, díky kterému se může pyšnit větvením těsně nad zemí. Tato vlastnost jej přímo předurčuje pro použití do různých stylizovaných zahradních celků, jako jsou vřesoviště, větší skalky či záhony s travinami, ve stylizovaných kompozicích inspirovaných horami, mořským pobřežím, a samozřejmě do zahrad inspirovaných Japonskem a Čínou.

Díky svým krátkým výhonům ji můžete tvarovat jako bonsaj, pěstovat ji můžete v nádobách, tak i na zahradě. Její přínos v rámci zahrady oceníte hlavně v zimě, kdy zasněženou zahradu oživí svou sytě zelenou barvou.

Více informací najdete na webu okrasne-stromy.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.