Pěstování zvonků není těžké – a na zahrádce si jich můžete vytvořit rovnou celou sbírku

Tyto něžné květiny máme spojeny zejména s estetikou našich babiček. Tehdy totiž rostly všude – nejenom v lese, i ve skalkách, pod jabloněmi nebo jen tak okolo plotu. A je opravdu škoda, že z našich zahrádek skoro vymizely, když jsou jejich květy tak nádherné a podmínky pro pěstování nenáročné.

Lze se jen dohadovat, proč tomu tak je. Možná proto, že zvonek nelze zaškatulkovat. Neporoste na jednom místě na povel, svůj kousek prostoru si mnohem spíše najde v záhonu mezi dalšími trvalkami. Ovšem dařit se mu bude i jako krasavci v květináči na terase.

Vhodné umístnění zvonků podle druhu

Chceme-li vsadit na pěstování zvonků v nádobách, pak musíme sáhnout po půdokryvných druzích, jako jsou:

  • zvonek karpatský (Campanula carpatica),
  • zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana),
  • zvonek balkánský (Campanula Scharskyana).

Ty lze dokonce za vhodných podmínek pěstovat i jako pokojově květiny, ale lépe se jim bude dařit v nádobě jen sezóně. Na podzim uvítají výsadbu zpět do záhonku.

Campanula carpatica Foto: Jerzy Opiola / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Campanula_carpatica_a1.JPG

Pokud hledáte květnu vhodnou do stínu, pak vsaďte na zvonek širokolistý (Campanula latifolia). A co oblíbený zvonek tečkovaný (Campanula punctata) a zvonek klubkatý (Campanula glomerata)? Ty se hodí spíše do polostínu, na plném slunci ani ve stínu se jim příliš dařit nebude.

Několik šikovných rad k pěstování

Malé rostliny zaštipujte – podpoříte tak jejich větvení a rychleji získáte kompaktní a bohatě kvetoucí trsy. Během období sucha se pak vyplatí zvonky mírně zalévat.

Campanula portenschlagiana Náhledové foto: Syrio / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Campanula_portenschlagiana_Piazzo_02.jpg

Zdroj: Magazinzahrada.cz/jaro-v-modre-plne-zvonku/

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)