Jednoduchý početní úkon vám pomůže vybrat nejefektivnější osvětlení pro zahradu, většinou o něm však nevíme

Venkovní světlo

Pokud si myslíte, že se vždy a za všech okolností dozvíte vše potřebné z obalu konkrétního výrobku, pak vám to neradi říkáme, ale pletete se. A to třeba hned u výběru osvětlení do interiéru i exteriéru.

Ovšem dokážete-li se zorientovat v nabízených zkratkách, snadno se přesvědčíte o kvalitách výrobku, který máte před sebou a nádavkem ho i přesně porovnáte s jeho konkurencí.

Tři důležité zkratky pro správný výběr

Jako první zcela jisté narazíte na dvě písmenka – IP. Zní to prostě, ale právě tato jednoduchost vám o produktu, který máte před sebou, prozradí skoro všechno. Značí totiž, kam se nejlépe hodí – zda do interiéru, exteriéru nebo dokonce do tak náročných podmínek, jakými jsou blízkost vody a vysoká vlhkost (patří sem tedy osvětlení do koupelny, k bazénu apod.).

  • Interiérová svítidla – IP20 až IP43.
  • Venkovní svítidla – IP44 a vyšší.
  • Svítidla do blízkosti bazénu, do koupelen apod. – IP68.

Další zajímavou, ale neméně důležitou hodnou je CRI. Což je vlastně index podání barev (Color Rendering Index). Ten vám říká, nakolik se vybrané osvětlení blíží intenzitě, jasu a pestrosti denního světla. Nabízí škálu od nuly až po rovnou stovku a čím výše se hodnota CRI vyšplhá, tím přirozenější světlo si pořizujete.

Zahradní nábytek

Foto: Pixabay

A na závěr nám zbývá ještě starý dobrý watt a pak samozřejmě lumeny. S těmi to však není tak jednoduché.

Vezměte si k ruce kalkulačku

Hodnota wattu bývá na výrobku označena celkem zřetelně a ano, hovoří o spotřebě energie. Ovšem nic vám neřekne o tom, kolik světla na oplátku skutečně dostanete. A neřekne vám to ani hodnota lm alias lumenů. Vy tedy musíte lumeny vydělit watty a okamžitě zjistíte SKUTEČNOU hodnotu získaných wattů, což vám hodně napoví o (ne)úspornosti daného výrobku. Pak už bude hračkou vybrat si to správné osvětlení. Uvidíte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: hornbach.cz

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)