Travnik

Trávník: postup jeho založení krok za krokem

Trávník je ideální univerzální rostlinou, která se hodí do jakékoli zahrady. Bohužel však tento porost vyžaduje také dostatečnou péči. Chcete-li založit trávník, pak ideálním obdobím je jaro – obvykle duben, kdy teploty přesahují 10 °C. V případě, že je sucho, můžete začít pracovat. Dalším vhodným obdobím je také konec léta. Uvědomte si také, že trávník potřebuje sluneční světlo – takže zakládat ho pod baldachýnem stromů je dost problematické.

Čištění plochy

Před samotným zakládáním trávníku je zapotřebí připravit si plochu. Zbavte ji všech prvků, které do půdy nepatří. Může jít o zbytky stavebních prací, kameny, staré rostliny nebo jejich kořeny. Díky tomu, že si pečlivě připravíte plochu pro trávník, později se vyhnete houbovým onemocněním i vzniku plevele. Před setím travních semen oblast odplevelte vhodným herbicidním přípravkem (3 až 4 týdny předtím, než chcete zasít trávník).

Trávník

Foto: Pixabay

Zjištění stavu půdy

Taktéž je vhodné předem zjistit pH půdy – optimum je 5,5 až 6,5. Příliš kyselou půda podporuje růst mechu, kterého se v budoucnu zbavíte těžko. Kyselost snižte vápenatým hnojivem. Naopak příliš zásaditou půdu můžete upravit sírovými hnojivy nebo kyselou rašelinou. Do úpravy pH se vrhněte asi týden před setím trávníku. U jílovité půdy je dobré přidat písek a štěrk o zrnitosti 0 až 4 mm. Písčitý podklad doplňte rašelinou.

Vyrovnání terénu

Pro dokonalý trávník je potřeba uvolnit půdu do hloubky přibližně 20 cm. Jde to rýčem nebo s pomocí rotavátoru v případě většího pozemku. Hráběmi pak odstraňte zbytky rostlin a urovnejte plochu. Dalším krokem bude válcování, díky čemuž zhutníte horní vrstvu půdy. Nerovnosti můžete odhalit tak, že celou oblast zalijete vodou. následně ještě půdu prohnojte univerzálním granulovaným hnojivem (týden před setím).

Výsev

Pro výsev zvolte období, kdy je bezvětří, teplé a vlhké počasí. Bezprostředně před setím horní vrstvu půdy mírně upravte pomocí hrábí. To vytváří lepší podmínky pro zakrytí semen. Doporučená dávka je asi 35-50 gramů semen na 1 m2. Semena zasypte zeminou ve vrstvě pod 1 cm. Válcujte povrch a pak zalijte rozptýleným proudem vody.

Péče o trávník

Asi dva týdny po zasetí můžete poprvé použít hnojivo. Asi po dvou týdnech začne trávník klíčit. Několik týdnů po oblasti, kde jste zakládali trávník, vůbec nechoďte (obvykle tak 4 týdny). Jakmile tráva dosáhne výšky 10 cm, můžete svůj trávník poprvé posekat na výšku 4 až 6 cm. Pravidelným sečením můžete dosáhnout lepšího růstu trávy a tím i hustého trávníku. V prvních měsících po založení sečte trávník dvakrát za týden. Důležitá je pravidelná zálivka mladého trávníku.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/zakladanie-trawnika-krok-po-kroku

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *