Pěstování prvních ředkviček a karotky: Základem je výběr vhodných druhů a zajištění dostatku vláhy

sazeničky

Pokud se chcete pustit do pěstování prvních ředkviček a chutné karotky, je třeba zvolit vhodný druh. Které pořídit, neboť jsou vhodné pro rychlení? Jaké podmínky zajistit, abyste se mohli radovat z bohaté úrody?

Výsev ředkvičky a volba vhodné odrůdy

Základem úspěchu je výběr vhodné odrůdy určené pro rychlení, jakožto i na jarní výsev a pěstování na venkovních záhonech. Mezi vhodné odrůdy patří Raphanus, lze rychlit a osivo vysévat v průběhu února do skleníku, později se vysévá do pařeniště či přímo na venkovní záhon, dále Poloneza je odrůdou vhodnou na rychlení i pěstování na venkovním záhonu, stejně tak Lada, Slovana, Viola či Zlata.

Pěstování a sběr ředkviček

Rostlinám je nutné poskytnout dostatek vláhy, kypřit půdu a odstraňovat plevel. Porost je vhodné včas zakrýt až do doby sběru a chránit bílou netkanou textilií před škůdci.

Ředkvičky sbíráme probírkou, ideálně každý druhý den. Nenechte bulvičky přerůst, jelikož rychle dřevnatí. Na sběr jsou vhodné bulvičky s průměrem alespoň 1,5 cm. Sběr probírkou je účinný a slouží současně i jako náhrada jednocení. Ředkvičky chutnají samozřejmě nejlépe čerstvé.

ředkvičky

Foto: Pixabay

Kdy a jak na výsev mrkve

Pro časnou sklizeň raných odrůd je třeba vysévat co nejdříve. Jakmile jaro vytlačí zimu, půda už se nemaže, dobře se s ní pracuje, je vyzrálá do nové sezóny. Toho tak můžete využít k ručnímu výsevu karotky. Při výsevu dbejte na řídké setí. Pokud byste provedli výsev nahusto, byla by to škoda, pak by vás čekalo mrkev protrhávat ještě v době, kdy se kořeny nedají jíst. Rovněž by se vám tento výsev zbytečně prodražil.

Zálivka, kypření, ochrana

Pro další vývoj je nezbytný dostatek vláhy, a to až do doby, než je porost cca 2 až 3 cm vysoký, nesmí půda do hloubky výsevu proschnout. Při časném setí je půda ještě studená, rostliny tak s klíčením a rašením váhají, a tak jim trvá i měsíc, než se ukážou. Podmínky pro klíčení a růst vylepšíte bílou netkanou textilií, kterou záhon přikryjete. Udrží nad porostem teplo, eliminuje rychlému vysychání a chrání před škůdci.

Odrůdy mrkve vhodné pro setí

Raná karotka má dobu vegetace od výsevu do sklizně kratší než 100 dní. Patrně nejkratší dobu vegetace v délce 80 dní mají odrůdy Markt a Paris, u nás jsou zastoupené odrůdou Rondo.

Zdroj: receptyprimanapadu.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay