Hořčice není jen oblíbeným zeleným hnojením nebo dochucovadlem – skvěle si poradí i s bělením prádla

Hořčice není jen oblíbeným zeleným hnojením nebo dochucovadlem – skvěle si poradí i s bělením prádla. Hledáte recept na rychlé obnovení zašlého oblečení? Jako slibný prostředek se ukázalo netradiční, ale účinné řešení pomocí domácího bělidla z hořčičného prášku.

Síla hořčičného prášku

Při přípravě bělidla s hořčičným práškem můžete postupovat následovně:

  • Smíchejte hořčičný prášek s vodou, abyste vytvořili pastovitou směs.
  • Tuto směs aplikujte přímo na skvrny nebo ji přidejte ke svému běžně používanému pracímu prostředku.
  • Následně jednoduše spusťte běžný prací cyklus podle návodu na oblečení.

Řešení zažloutlých bílých oděvů

Pro bílé oblečení, které zežloutlo v důsledku častého praní nebo stáří, existuje jednoduchá náprava v podobě tohoto receptu.

K běžnému pracímu prostředku přidejte při praní prádla, které po mnoha praních zešedlo, trochu alkoholu. Tento přídavek dokáže proměnit staré nebo znečištěné oděvy v zářivě bílé.

Foto: Pixabay

Přírodní bělení vlny a hedvábí

Potřebujete vybělit choulostivé tkaniny? Pak musíte vsadit na šetrnější prostředky, jinak byste je mohli poškodit. Řešením může být kyselina mléčná nebo jedlá soda.

  • Kyselina mléčná: Smíchejte kyselinu mléčnou s vodou v poměru 1:4. Namočte látku do této směsi a nechte působit přibližně hodinu. Poté opláchněte.
  • Jedlá soda: Smíchejte kypřící sodu s vodou v poměru 1:4. Namočte látku do této směsi a nechte působit několik hodin. Poté důkladně opláchněte.

Je vždy dobré provést zkoušku na malém kousku látky, abyste se ujistili, že přírodní bělicí prostředky nezpůsobí žádné nežádoucí změny nebo poškození materiálu.

Bělení peroxidem vodíku

Bělidlo na bázi peroxidu vodíku představuje vynikající dezinfekční a bělící prostředek vhodný pro různé typy tkanin. Jak si ho připravit? Je to opravdu velmi jednoduché.

  • Smíchejte 240 ml 3% peroxidu vodíku s 1 litrem vody. Případně přidejte 10-15 kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni.
  • Použijte 1-2 šálky tohoto roztoku na každou várku bílého prádla (přidejte jej přímo do přihrádky na prací prostředek pračky nebo do bubnu s prádlem).
  • Při praní se snažte použít co nejvyšší teplotu.

Přírodní bělení s citronovou šťávou

Máte raději přírodní prostředky? Pak byste měli vědět, že citronová šťáva může vaše prádlo také rozjasnit a zesvětlit. Jak na to? Jednoduše přidejte 1/2 šálku citronové šťávy do pracího cyklu spolu s běžným pracím prostředkem, abyste využili její přirozené bělicí vlastnosti. Nic víc není třeba.

 

Zdroj: https://adbz.cz/hobby/proc-prat-s-horcici/, https://m.pomuzuanezce.cz/babicciny-zpusoby-beleni-jemneho-pradla/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)