Pěstování petúnie je velmi oblíbené

Petúnie

Mezi nejznámější a nejkrásnější balkónové rostliny patří petúnie. Jde o hezké květiny, které dokážou upoutat pozornost i při minimální péči o ně. Při výběru optimální zeminy, slunečného místa a pravidelné zálivce se i vy budete moci těšit na skvělé výsledky v podobě krásných květů. Když petúnie vysejete v polovině ledna a počkáte s jejich výsadbou až do doby, kdy už nebude venku mrznout, budete mít v květináčcích skutečný poklad. Podívejme se tedy podrobně, jak se starat o petúnie a na mnohé další aspekty týkající se těchto květin.

Různé druhy petúnie

Petúnie jsou řazeny mezi víceleté rostliny, které se vyznačují nejrůznějšími kultivary. V našich rostlinách se běžně pěstují jako klasické letničky. K objevení prvního druhu této krásné květiny došlo již v roce 1823 v Brazílii. Postupem času se vyšlechtilo množství zajímavých druhů. Pokud potřebujete petúnie na záhon, hodit se vám bude multiflora vysoká pouhých 30 centimetrů. Pro nádoby je skvělá grandiflora se stejnou výškou ale velkými květy v průměru až 10 cm. Vynikající je i petúnie velkokvětá převislá z kultivarů typu pendula. Ty jsou i mimořádně odolné. Zapomenout nelze ani na kompaktně vypadající keříčky nana.

Péče o petúnie

Velmi důležitý je především substrát pro petúnie. Optimální je takový, který se vyznačuje mírně kyselým charakterem. Zásaditá půda dokáže blokovat dostatečný přísun železa a rostlina tak strádá z hlediska barevnosti. Pokud nemá dost vápníku, deformují se jí listy. Po zasazení rostlin na finální místo se vyplatí vsadit na růstový regulátor. Zajímavý je třeba postřik Alar 85.

Kultivary dle barvy květů

Přehledně uvádíme i kultivary podle barevného vzhledu:

–          Daddy Sugar F1: světle fialová s výrazným purpurovým motivem

–          Petunia hybrida grandiflora nana: odrůdy s maxi květy

–          Daddy Blue F1: modrá s typickou modrou kresbou

–          Daddy Red F1: rudá s typickou červenou kresbou

–          Express Blue F1: velkokvětá modrá

–          Express Burgundy F1: ryze purpurově červená s velkými květy

–          Express Crimson Star F1: silně purpurově červenobílá

–          Express Lilac F1: světlounká fialová s velkými květy

–          Záře F1: maximálně sytě žlutá s velkými květy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.