Pěstování oliv není v našich podmínkách příliš reálné

Dát si skvělé olivy láká spoustu lidí, a to nejenom jako pochutinu k vínu anebo jinému vynikajícímu pití. Jak všichni víme, jedná se o plodinu, která je typická zejména pro jihoevropské země. U nás se prakticky olivy ve velkém nepěstují. Co ale domácí pěstování pro menší potřebu? Je možné si olivovník doma zasadit s tím, že budete mít naději na pěstitelský úspěch?

Olivy se představují

Olivovník je stálezeleným stromem dorůstajícím do výšky 9 – 12m, který nese lahodné plody v podobě oliv.  Ty mohou být až 4 cm dlouhé. Olivovníky rostou dobře v subtropických pásmech při teplotě 5 až 25°C. Pěstují se hlavně v Řecku, Francii a Španělsku. Potřebují hodně dlouhé léto k tomu, aby plody dokonale dozrály. Běžně se můžeme setkat s olivami černé nebo zelené barvy. Produktů z oliv je hodně.  Z oliv můžeme získat skvělý olivový olej, dodávají se také do různých mastí, šamponů, sprchových gelů a mýdel. Přidávají se do mnoha pokrmů, jako jsou saláty, omáčky, k masu, nebo také k obloženému salátu, rybám či k vínu. Jsou velice zdravé, protože obsahují hodně vitamínu A, K a D.

Místo a výsadba oliv

Olivy lze pěstovat na různých druzích půdy. Nejvýhodnější jsou půdy s nízkou až se střední mírou úrodnosti. Půda musí být nutně propustná. Potrpí si na zimování okolo 15°C, ale dokážou přežít i mrazy až do -10°C. K opylení olivovníku dochází hmyzem i větrem. Obvykle by se měly vysazovat ve vzdálenosti 7 až 12 m od sebe. V obou směrech je třeba rostliny přivazovat k podpůrným kůlům, aby nebyly zničeny větrem. Rostliny vysazované ven by měly být starší 5 let. Ideální je délka okolo 20 cm a minimální počet 3 oček.

Pěstování a sklizeň oliv

Při sázení je nutné, abychom měli substrát. Zeminu smícháme 1:1 spolu s perlitem. Substrát prolijeme dostatečným vody a upravíme řízky. Dole pod očkem precizně zastřihneme a vložíme do půdy. Teplota by se měla udržovat okolo 21°C a půda by měla být pořád vlhká. Čerstvě vysázené olivovníky podpoříme v růstu odříznutím hlavního výhonu, když jsou přibližně 1,5 m vysoké. Olivy se dále zpracovávají, aby se eliminovala jejich hořkost. Sklízí se, když jsou kompletně dozrálé, ale ještě zelené.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.