Jak chránit okrasné stromy

Okrasné stromy ve vaší zahradě představují nemalou investici, a to jak finanční, tak i časovou. Pojďme se tedy podívat, jak tuto investici správně ochránit před různými škodlivými vlivy.

Jak chránit před zimním sluncem

Před ostrými paprsky zimního slunce je potřeba chránit obzvláště právě přesazené stromy. K tomuto účelu poslouží například slaměná rohož nebo netkaná textilie, které vytvoří rostlině potřebný stín. Ovšem pozor na její upevnění, nesmí totiž stromek zastínit úplně, nebo jej dokonce nevhodným umístěním poranit! Ale pozor, tím ochrana stínem nekončí. Stínem je třeba v dalších letech chránit ty stromy, které jsou na zimní slunce citlivé (například cypřišek). Vůbec nejlepší ochranou před ostrými slunečními paprsky pro opravdu citlivé druhy je na slunce nesázet vůbec.

Zimování-stromů-12

Jak chránit před mrazem

Zde platí v podstatě stejné pravidlo – citlivější druhy je potřeba vysadit na chráněná místa, odolnějším druhům mráz až tolik nevadí. Pro dřeviny v nádobách však platí jiné pravidlo. Ty vyžadují zvýšenou péči, hrozí jim totiž (obzvláště při dlouhotrvajících mrazech), že nádoba promrzne (menší promrzají rychleji), a může tak dojít k poškození kořenů. Pokud tedy bydlíte ve studenějším prostředí nebo dle předpovědi přijdou vetší mrazy, věnujte ochraně květináče zvýšenou pozornost. Obalte jej například jutou, rákosem, chvojím nebo kokosovou rohoží. Máte-li k dispozici, vycpěte obal ještě opadaným listím nebo slámou.

Jak chránit před chorobami a škůdci

Budete-li věnovat své dřevině důkladnou pozornost a řádně se o ni starat, významně tím snížíte riziko jejího možného napadení různými chorobami a škůdci.  A jak ji tedy chránit? Stejně jako ostatní běžné jehličnany. Dřevina potřebuje pravidelnou kontrolu, pokud však zjistíte sebemenší příznak jakéhokoliv napadení, bez váhání aplikujte prostředky k tomu určené. Hlavně nikdy nečekejte, že „to samo zmizí“!

Chcete se dozvědět více? Navštivte okrasne-stromy.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.