Moruše

Pěstování moruše: Radost s minimem starostí

Moruše, středně náročný ovocný strom, který si můžeme vytvarovat ke své libosti. Výjimkou nejsou ani morušový keř nebo převislé stromky, známé pod názvem moruše převislá. Moruše má dva druhy, moruši bílou a moruši černou. Oba jsme dříve mohli vidět ve starých, případně zaniklých sadech, ale nyní jsou centrem pozornosti spousty zahrádkářů, a i proto se dnes podíváme na to, jak si moruši vypěstovat na své zahradě a jak dosáhnout lahodných plodů.

Kam moruše vysazovat?

Když se budeme rozhodovat, jestli si moruši pořídí nebo ne, je třeba si uvědomit, že se jedná o teplomilný strom. To neznamená, že moruše potřebuje nutně subtropy, ale má ráda výhřevná a teplá místa, kde je průměrná roční teplota minimálně 9 °C. Naopak nemá ráda otevřená stanoviště se severním větrem. Moruším tedy vyhovují údolí chráněná před větrem nebo vinařské oblasti. Kde je dobré víno, daří se i pěstování moruše. Moruše koření široce a hluboce, takže konkurenci jiných stromů nesnese.  Měla by se pěstovat také dál od teras, cest. Pod moruše zatravnit prostor, aby se neušpinily plody ani zem. Moruše totiž hodně opadávají a nelze tomu bohužel nijak zabránit.

Moruše

Kdy moruše sadit?

Moruše nemají rády jílovitá stanoviště a daleko lépe se jim daří v hlinitopísčitých půdách. Upravit však půdu pro moruši úplně nejde, když koření velmi hluboko.  Na druhou stranu však nepotřebují tolik zálivky jako jiné stromy.  Co se týká přímo sadby, sadíme na jaře nebo podzim běžným způsobem. To znamená, že vyhloubíme jámu, rýčem trochu rozrušíme okraje jámy, aby se kořeny mohly lépe rozrůstat. Jámu vysteleme směsí zeminy a kompostu, nakonec pořádně prolijeme a můžeme posadit stromek. Ke stromku přihrneme zeminu, přišlápneme, prolijeme a přidáme ještě poslední vrstvu zeminy. Tu už však nepřišlapujeme a ponecháme ji tak, jak je, zkypřenou, aby zabránila úniku vláhy z půdy.  Stromek zpočátku zaléváme, ale nijak to nepřeháníme. Mladý stromek by měl být také podepřen kůlem, který vtlučeme do půdy ještě před vysazením. Případně lze využít i té opory již ze zahradnictví, u níž převislá moruše byla.

Jak se o moruši dál starat?

Kromě zalévání je z počátku důležité i občasné sestříhávání. Řez provádíme v předjaří, kdy ještě neproudí míza.  Je to stejné jako u vinné révy.  U stromů krátíme první výhonky střechovitě, u těch převislých neřežeme vůbec.  Starší stromy už nepotřebují řez vůbec.  Moruši také občas přihnojíme, ale opět opatrně. Moruše jsou největšími spáči na zahradě a probouzí se velmi pozdě. Někdy jsou na stromku ještě v květnu jen pupeny a olistí se až koncem května.  Stromky plodí až 4 roky po vysazení a v plné plodnosti je strom 10 let po vysazení. Pokud budeme moruše pěstovat v dobrých podmínkách, nezaskočí nás ani žádné choroby nebo škůdci. Odměnou vám budou plody jemné chuti s vysokým obsahem vitamínů C, E i B. Nejvíce chutné jsou čerstvé. Sklízet je možné očesaním, ale většinou spoléháme na sběr, protože plody, jak už bylo řečeno, samy hojně opadají.  Můžete je však nechat i zamrazit, usušit, zavařit nebo vyrobit marmeládu, omáčky či pečený čaj.  Skvělé jsou moruše i v podobě destilátu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

8 komentářů

 1. Pavel Mikeska Odpovědět

  No a kde vzít sazenice moruše černé? Mám černou převislou, ale to je o ničem. Plody malé a ještě uvnitř.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za upozornění, redakční text měl vyjít později a ještě neprošel mou kontrolou.
   Beru na sebe, chyby opraveny.

   1. Dana Haspeklová Odpovědět

    Dobrý den! Moc jste to nevylepšil. Možná zmizela hrubka, ale jinak je to strašně kostrbaté. Téměř jako doslovný překlad. Asi by bylo dobré to dát přečíst někomu, kdo má k češtině trochu lepší vztah. 🙂

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Hezký den,
     děkuji za připomínku, kostrbaté to možná je, nicméně kdybych měl učesat každý text, nedělal bych nic jiného.
     Gramatické chyby tam nejsou. Styl každoho pisatele je individuální a zas mezi takové brusiče češtiny nepatřím, ač ji učím a fakticky mě živí.
     Ještě jednou díky za přípomínku a pochopení.

 2. -) ... Odpovědět

  Moruši černou (možná Trnavskou) jsem si vykopal semenáček pod starým stromem – musí se hodně opatrně – moc přesazení nesnáší … už ji mám asi 15 let, letos jsem ji na jaře poctivě zaléval a plody byly mimořádně velké … navařil jsem marmeládu i usušil …
  ty šlechtěné výpěstky jsou oproti poctivé rostlině kyselé a „divné“

 3. martina Odpovědět

  dobrý den,
  moruši mám již 7 rok, ale bohužel jsem zatím neochutnala ani 1 plod. Letos byla osypaná a přesto, že bylo vláhy dost, všechny plody „asi uschly“ a opadaly. Můžete mi prosím poradit, čím to může být.

  moc děkuji
  Martina

 4. Josef Odpovědět

  Na jižní Moravě moruše celkem běžně rostou na okrajích větrolamů a blízkost jiných stromů jim očividně příliš nevadí. Jednu obrovskou moruši jsme mívali na školní zahradě, je to hodně dávno, ale neznal jsem nikoho, komu by čerstvé plody chutnaly. Vlastně ano. Na jednom dvoře měli velkou letitou moruši a pod ní ohradu s drůbeží, jak moruše padaly, slepice je sbíraly.
  Jednou jsem si vyrobil morušový sirup, ten byl skvělý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *