Fíkovník

Fíkovník: Pěstování v našich podmínkách se stává tradicí

Máte pěstování fíkovníku spojeno především se zeměmi jižní Evropy?  Pak asi nevíte, že i v našich podmínkách je to možné, ba dokonce už se z toho stává tradiční záležitost.  V dnešním článku se dozvíte jak pěstovat fíkovník, abyste se i na své zahradě nebo doma dočkali sladkých plodů, jak fíkovník přezimovat nebo které odrůdy jsou pro naše podmínky nejlepší.

Pár základních údajů na úvod

Fíkovník neboli smokvoň.  Jedná se o úrodný strom nebo keř, který dává plody konzumující se už celá tisíciletí.  Dorůstá výšky 0,5 – 3 metry. Většinou slouží k letní dekoraci teras, ale využívá se i ke sklizni fíků. V dnešní době sehnat mladý fíkovník není nic složitého, v zahradnictvích i hobbymarketech se dostane velké množství odrůd.  Pokud budete chtít fíkovník pěstovat venku, je dobré vybírat odolnější odrůdy. Orientujte se na odrůdy z adriatické skupiny fíkovníků, která vytváří plody i bez opylování. Nejvíce mrazuvzdorným fíkovníkem je odrůda Bornholm. Ta si vystačí i minimálním teplem a vůči mrazu je odolná až do -20°C. Mezi další vhodné odrůdy patří ještě například Brown Turkey s tmavě čevenohnědými plody, Marseilles se zelenými plody, Hardy Chicago vhodný i do náročnějších podmínek a další.

Fíkovník

Pěstování venku nebo v květináči?

Fíkovníku je třeba dopřát vegetační klid. Při pěstování v květináči je tak důležité nechat přezimovat rostlinu v chladné a temné místnosti, třeba na chodbě, kde jsou teploty od 0°C do 10°C.  Pokud pro fíkovník nemáte vhodnou místnost k přezimování, nechte ho alespoň co nejdéle venku.  Mrazíky do -2 °C, některé druhy i více, fíkovník snadno snese. Naopak od jara do podzimu fíkovník letněte na zahradě. Z jara ho umístěte do stínu, pod strom, aby nedošlo ke spálení listů od slunce. Během vegetace vyžaduje fíkovník dostatečnou zálivku a ve čtrnáctidenních intervalech také tekuté hnojivo. Ti, co nechtějí neustále stěhovat květináč s fíkovníkem a mají k dispozici zahradu, mohou využít venkovního stanoviště.  Venku vyberte slunné místo s humózní, neutrální až zásaditou půdou a hlavně dobře propustnou.  Někdy se odporučuje vysadit fíkovník v blízkosti zdi na jižní straně domu. Nicméně to není úplně nezbytné a postačí stanoviště, které bude chráněno před zimním studeným větrem.

Jak fíkovník přezimovat, aby zimu přečkal?

Aby se fíkovník dal vůbec přezimovat, formujeme ho řezem. Tímto řezem se zajistí, že nepřeroste. Základem pro přezimování je vytvoření krytu s pevnou kostrou třeba z vázacího nebo betonářského drátu. Kostru vytvoříte tak, že zapíchnete křížem dva oblouky z drátu a svážete je k sobě vázacím drátem. Vytvoří se jakási klec.  Na vzniklou konstrukci/klec navěste větve jehličnanů. Před příchodem silnějších mrazů, přehoďte přes větve ještě netkanou textilii a upevněte konce kameny, aby plachta neodletěla. Po zimně nastává jaro, které je kupodivu pro fíkovník největším nebezpečím. Ve chvíli, kdy se začne objevovat první slunce, sundejte tmavou textilii z fíkovníku. Jinak by se začala rostlina rychle ohřívat a také by začala brzy rašit.  Brzo narašené lístečky by pozdní přízemní mrazík spálil. Fíkovník v dobré kondici by se sice vyrovnal a znovu obrašil, ale úroda by byla nižší, nebo dokonce vůbec žádná. Co se týká rozmnožování, doporučuje se rozmnožovat vegetativně, ale můžete i nakopčit, řízkovat nebo pohřížit.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

7 komentářů

  1. ramesova@volny.cz'Ramešová Odpovědět

    vlastníme fikovník několik let, ale stále nekvete a tím pádem nemá ani plody. Dá se stím něco dělat, nebo je to druhem fiknovníku.

  2. 341@seznam.cz'Irena Odpovědět

    Dobrý den, mám fíkovník 4 měsíce – koupený v Hornbachu. Co se týče rychlosti růstu, je šílená :-). Také nekvetl, ale za každým listem na hlavním kmínku má fíky – jen už asi nedozrají….

  3. sulnasizeme@seznam.cz'aAa Odpovědět

    Jestli smím poradit. Mám jeden v květináči a jeden v zahradě. Ten co je v květináči tak když opadne listí tak jej uložím do kotelny a nemusí na něj svítit světlo. Tam jej nechám do doby kdy na jaře začne jako první vytvářet bobule na větvích a začnu jej otužovat venku. Jak přestanou noční mrazy tak už zůstává venku a už má i drobné lístky na větvích. Fíky se zvětšují a zvětšuje se i plocha listů. Pak už jen čekám kdy začne hnědnout no a pak už je k jídlu. Ten venku v zahradě začíná s tvořením fíků později a také s listy je pozdnější aby nezmrznuli. Když je fík v květináči zelený a obalený malými fíky tak ten v zahradě teprve začíná se zelenat. Samozřejmě fíky z rostliny v květináči jsou o měsíc dřív a také obě rostliny nasadí druhou úrodu a tak ta druhá úroda na fíku v květináči je teď v Září zralá a na rostlině v zahradě záleží jak bude v Říjnu příznivé počasí. Rostlinu v zahradě na zimu po opadu listů a začátku mrazů přikryju hnojem od skotu. Prostě zaházím. Přes zimu tak zmrznou větve které vyčuhují ven ale ty zakryté vydrží. A na jaře se odkrývá hned jak začne být vydět že se začíná trošku zelenat pupeny. Snad jsem vysvětlil vše podstatné. I kdyby Vám zmrznul nad zemí celý tak na jaře začne ze země znovu nové větve ale nebudete mít asi dvě úrody. To je vše. Děkuji za pozornost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *