Pěstování melounů: Zásady péče o rostliny, když se vytvoří plody

Meloun na záhonku

Vzhledem k tomu, že se klima postupně mění, není od věci přemýšlet o pěstování některých rostlin, které u nás rozhodně žádnou velkou tradici nemají. Typické je v tomto ohledu pěstování melounů. Spousta majitelů zahrad už má minimálně vodní melouny dávno v zemi a nyní se setkává s prvními plody. Právě v tomto momentu je určitě zapotřebí být obezřetný a provádět některé základní úkony. My se na ně podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Důležité opylování melounů

Nyní melouny zcela jistě kvetou, nicméně k začátku kvetení dochází už na přelomu června a července. Opylení na venkovním záhonu pochopitelně řeší hmyz. Ve skleníku je zapotřebí přenést pyl štětečkem z tyčinek na bliznu. Venku tak ale můžete učinit taky. Květ se totiž u melounů rozvíjí pouze jeden den, takže včelky a jiný hmyz moc času nemají.

Melouny na záhonkuMelouny na záhonku: Foto Radek Štěpán

Je nezbytné zaštipování melounů?

V podstatě se vytvořily dva tábory pěstitelů melounů. Jeden je pro zaštipování a druhý nikoli. Co se týká metod zaštipování melounů, je jich hned několik. Tradičně se melouny zaštipují ihned po vysazení. Jinak lze ale zaštipovat výhony za listem, případně za plodem. Jinak ale pěstitelé zaštipují i výhony, na kterých se nenachází plody. Melouny jako takové zaštipování nepotřebují a rostlina se bude dokonale vybíjet i bez něj. My jsme melouny nikdy nezaštipovali a úroda byla solidní.  

Melouny na záhonkuMelouny na záhonku: Foto Radek Štěpán

Další činnosti v průběhu vegetace

Melouny je zapotřebí vyplet. Jestliže jste je neopatřili černou netkanou textilií, plevelení se prostě nevyhnete. Rostliny mají rády prokypření. Jinak není od věci odstranění různých částí rostlin, které jsou napadené různými škůdci. Melouny jsou ale vcelku odolné. Není od věci podložit plod melounu kouskem desky, aby zespodu nehnil. To už se nám bohužel stalo a hnilobu jsme poznali poměrně pozdě.   

Zdroje info: Autor, ireceptar.cz, ceske-melouny.cz

Meloun na záhonku: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.