Floxy dominovaly zahradám našich babiček – moderní kultivary však rozzáří i ty současné

Floxy dominovaly zahradám našich babiček – moderní kultivary však rozzáří i ty současné, stačí si je jen správně vybrat. Než se pustíte do pěstování těchto krásných květin, je nezbytné vybrat správnou odrůdu. Floxy se vyskytují ve dvou základních typech: vysoké zahradní floxy (Phlox paniculata) a plazivé floxy (Phlox subulata).

Vysoké zahradní floxy

Odrůdy vysokých zahradních floxů jsou známé svým vzpřímeným růstem a velkými trsy květů, které jsou ideální pro vytváření dramatických expozic. Jejich výška se pohybuje od 1 do 4 stop a nabízejí širokou škálu barev. Mezi oblíbené kultivary patří ‚David‘, ‚Laura‘ a ‚Bright Eyes‘.

Plazivé floxy

Odrůdy plazivých floxů jsou díky svému nízkému růstu a rozrůstání ideální pro půdní kryt nebo skalky. Vytvářejí husté rohože barevných květů a často se používají k vytváření kaskádovitých expozic. Mezi běžné kultivary patří ‚Emerald Blue‘, ‚Candy Stripe‘ a ‚Purple Beauty‘.

Foto: Pixabay

Výsadba floxů a jak na ni

Floxům se daří na plném slunci až v polostínu, proto vyberte místo, na které dopadá alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na organické látky. Těžkou jílovitou půdu doplňte kompostem, aby se zlepšila drenáž.

Floxy vysazujte na jaře nebo na podzim. Při jarní výsadbě počkejte, až pomine nebezpečí mrazů. Podzimní výsadba umožňuje kořenům zapustit kořeny před zimou. A jak na to? Vykopejte jámu o něco větší, než je kořenový bal. Ujistěte se, že je jáma dostatečně hluboká, aby se do ní vešel celý kořenový systém.

Jak na další péči

Pro prodloužení kvetení odstraňte odkvetlé květy odstřižením těsně nad listem. Tím podpoříte rostlinu v tvorbě dalších květů a zabráníte tvorbě semen. Koncem podzimu nebo brzy na jaře seřízněte listy vysokých zahradních floxů až k zemi. Podpoříte tím svěží růst a udržíte úhledný vzhled. Plazivý flox pravidelné stříhání nevyžaduje.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/bazalka-jak-vypestovat-koreni-domaci-pesto, https://www.penize.cz/spotrebitel/403279-bylinky-ze-supermarketu-bazalku-vypestujete-i-na-parapetu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)