Medvědí česnek

Pěstování medvědího česneku: Přesazování na zahradu

Na naší zahradě toho aktuálně ještě příliš není, tedy alespoň té fyzické. V přírodě se už ale najde spousta zajímavých rostlin, které si zaslouží naši pozornost. Typickým příkladem budiž medvědí česnek. Tato nenápadná vcelku drobná rostlina plná vitamínů a antioxidantů se vyznačuje tím, že se brzy na jaře objeví a během cca měsíce opět zmizí. V této době je zapotřebí ji nejen sklízet, ale třeba také přesazovat na zahradu. V zahradnictví ji vždy touto dobou seženete! Právě na vaší zahradě může pohodlně růst. Kam jej přesadit a jak to udělat? To vám prozradíme v následujících řádcích a podívat se můžete i na naše video.

Stinné místo je optimální

Víte, jakou rostlinku vyhledávají medvědi na jaře jako první? Ano, samozřejmě medvědí česnek. Jeho tradiční domovinou jsou nejrůznější lesy. Rostliny najdeme u stromů ve stínu. Přesně takovou pozici by měl mít medvědí česnek i u vás na zahradě. Pokud tomu tak nebude, rozhodně mu bude chybět půdní vlhkost, kterou těžko nějak alternujete. Sami ostatně uvidíte, zdali vám medvědí česnek poroste.

Medvědí česnek

Vzdálenost? Libovolná

Výsadba medvědího česneku je ryze individuální záležitostí. Vždyť v lese také nemá nějaká pravidelně řešená pole. Prostě roste tam, kde se mu nejvíce daří. Spousta lidí už má přímo svá místa, kam na něj jezdí pravidelně v době jeho vegetace. My jsme ho vysadili do třech místo tresek, jež jsme si přivezli z lesa. Přidali jsme k němu kvalitní zeminu.

Občasná zálivka postačí

Vysadíte-li medvědí česnek na správné místo, žádná extrémní zálivka vyžadována nebude. Jinak si ovšem rostlinka čas od času zaslouží nějakou tu porci vláhy. Hnojení řešit příliš nemusíte. Postupem času by mělo dojít i k jejímu rozšíření v daném prostoru zahrady. Když vám přeroste, jednoduše jednotlivé rostliny vyryjete a dáte pryč. Chcete-li se podívat, jak jsme se vypořádali s medvědím česnekem my, podívejte se na následující video.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. Pavla Hrstková Odpovědět

  Mám několik let libeček. Pořád byl dobrý, vysoký.
  Letos zaschl, na lodyhách se mu objevily hnědé
  skvrny. Celý jsem ho ostříhala a čekám, zda se
  vzpamatuje. Za souseda má bambus. Tomu nic
  není. Prosím o radu. Hnojivo, jaké? Jiné místo?
  Děkuji – Hrstková

 2. Jiří Kulha Odpovědět

  Dobrý den.
  CHtěl bych poprosit o radu. Čím přihnojit cibuli. Máme jí každý rok mrňavou. Ani česnek se nám nedaří. Na ta místa samozřejmě na podzim nehnojíme. Děkuji za odpověď. J . Kulha

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý večer,
   vždy mi rostla, nemusel jsem tedy k podobnému kroku přistoupit.
   Zajímavé vlákno je tady: zahrada.cz/forum/cibulnata-zelenina/muze-se-cibule-hnojit-a-45444/

 3. Ales Odpovědět

  Vás medvědí česnek pochází z lesa??? A ještě se tím veřejně chlubite a nabadate lidi, aby to udělali taktéž. Nabízí ho spousta zahradnictví, tak nevidím důvod, proč plundrovat lesy. Jinak mám vaše stránky rád, ale tohle se mi nelíbí.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   můj medvědí česnek pochází ze soukromého pozemku mého kamaráda. Jde o místo silně nehostinné totálně zarostené místo, které se tehdy momentálně uklízelo. Rostliny dokonce rostly v rýhách po bagru, který dříve hloubil místa pro záchytné rybníky. Myslím, že jsem odkopnutím několika rostlinek nic hrozného nespáchal. V krásném lužním lese bych tak nečinil. Jinak samozřejmě máte pravdu, že je optimální koupit medvědí česnek v zahradnictví. Text jsem proto lehce upravil, aby to skutečně tak nevypadalo a lidé nervali česnek v některých pro něj typických lokalitách. Díky za komentář a ať se daří.

 4. Candi Odpovědět

  Mám medvědí česnek z lesa, cibulky jsem původně vubec nechtěla ale půda byla tak mokrá, že šly listy i s cibulkami a pár sem si jich domu donesla. Mám je na zahradě ve stínu, zaliju je 3x za léto, hodně mi je muj muž chodil,, zalévat “ než sem mu řekla že tam mam medvědí česnek. Česneku se to snad i líbilo, rostl jak blázen a hodně se rozrostl, třetím rokem rostou nové mladé lístečky..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *