Pěstování malin je velmi jednoduché

Sklizeň malin je již dávno za námi a my si tak můžeme dávat horké maliny anebo skvělé marmelády, jež se dají z malin vyrobit. I tak ale není špatné připravit se na následující sezonu, kdy si budete moci maliny zasadit a pak se těšit z vlastní úrody. Pokusme se tedy v následujícím textu upozornit na základní zásady pěstování malin. Jejich pěstování sice není nijak složité, ale vědět o něm alespoň něco málo není špatné.

Charakteristika maliníku a nároky na pěstování malin

Maliník je keř, který je typický dvouletým vývojovým cyklem. Kořenový systém malin je ale natolik odolný, že je schopen vydržet klidně i několik let. Když se ostatně maliny rozmnoží, pak se jich člověk zbavuje na zahradě jen velmi složitě. Na počátku se jedná spíše o rostliny s výhony připomínající byliny, ale později stonky dřevnatí. Z hlediska pěstování maliny nepotřebují nijak zvláštní zacházení a podmínky. Půda, v níž maliny jakožto ovoce pěstujeme, by měla obsahovat dostatek humusu. V oblastech nad 500 metrů nad mořem maliny nerostou zrovna ideálně. Důležitá je pro maliny teplota okolo 6 stupňů Celsia a dostatečné množství vláhy.

Jak na sázení malin?

Základem pro pěstování malin jsou v každém případě vysoce jakostní sazenice malin. Počítejte v každém případě s tím, že se jedná o rostliny vysazované na nějakých cca 10 let. Výsadba malin je ideální na podzim. Vysadit je můžete jak do jamek, tak i do děr vyhloubených rýčem. Jamky by měly mít rozměr zhruba 30 na 30 centimetrů. Důležité je i stříhání maliníku. Rostlinu je nutné seříznout zhruba tak, a by měla dva až tři pupeny. Mezi sazenicemi nechte prostor 80 centimetrů. Nesázejte maliník do stínu. Za sluncem se bude snažit plazit a poroste zbytečně do délky.

Sklizeň bývá sladká

Maliny sklízejte až tehdy, když jsou kompletně červené. Musí jít pohodlně od samotné větvičky. Není nutné je nějak zbytečně násilně trhat. Plody je vhodné z hlediska dlouhodobé výdrže sklízet i se stopkou. Když ale sklízíte maliny na přímou spotřebu, je ideální vše řešit bez stopek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.