Pěstování orchidejí není složité

Orchidaceae Juss, jak zní latinský název orchideje, patří právem mezi nejkrásnější pokojové rostliny. Mnohými je označována dokonce za královnu všech pokojových rostlin. Není se čemu divit, květy orchideje jsou doslova kouzelné a je radost se na ně dívat. V našich podmínkách se logicky všem typům orchidejí nedaří, nicméně klidně si můžete koupit nejznámější druh, jímž je orchidej Phalaneopsis. Té se dařit za vhodných podmínek určitě bude…

Pěstování orchidejí doma

Na pěstování orchidei není nijak náročná a nejdůležitější pro vás jako pro pěstitele bude zajištění vhodného prostředí pro tyto rostliny. Pozor si jdete zejména na velké množství denního světla, které může rostlinu devastovat. Důležitá je i dostatečná vlhkost. Nikdy se ale nesmíte dopustit toho, že by rostlina doslova plavala ve vodě. V tomto případě začíná hnít a je po ní. Dostatečné množství živin zajistíte bohatou půdou. Dostatečnou výživu zajistí i přihnojení kravinci. K přesazování orchidejíby mělo docházet jednou za tři roky.

Zdroj obrázku: Heureka.cz

Orchidej je historická rostlina

Orchideje jsou květiny, které lidé milují odnepaměti. V léčitelství byly orchideje vynikající vždy, nicméně časem se prosadily hlavně jako okrasné rostliny. Na světě existuje zhruba nějakých 40 druhů těchto květin. Do Evropy se první z těchto tropických rostlin dostaly v 17. století. V této době sem doputovaly z Ameriky, nicméně o století později dorazily další druhy z Asie.

Některé druhy orchidejí

Stanhopey
–                     kvete pět dnů v létě a na podzim
–                     při květu voní jako čokoláda
Coelogyne
–                     kvete 10 až 12 dnů do podzimu do února
Zygopetalum
–                     kvete zhruba 20 až 30 dní v listopadu, únoru či březnu
Catleye
–                     kvete celých 14 až 28 dní od září do května
Phalaneopsis
–                     nejoblíbenější a nejodolnější orchidej
–                     kvete od února do dubna
–                     kupují se i celoročně kvetoucí kultivary

Orchidea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.