Pěstování vánoční hvězdy

O tom, že vánoční hvězda patří k vánočním svátkům, není třeba nijak zvláště polemizovat. Skutečně krásné vánoční hvězdy mají v každém obchodě zaměřeném na okrasné a užitkové rostliny. Pokud ale chcete mít svou vlastní vánoční hvězdu, tak není nejmenší problém si ji doma vypěstovat. Máte-li k tomu dostatečně kvalitní podmínky, pak můžete začít. Podívejme se tedy, jaké jsou zásady pěstování vánoční hvězdy a jaké potřebuje prostředí…

Koupit sazeničku anebo množit doma?

Na počátku musí být buď sazenice vánoční hvězdy koupená v některém z obchodů anebo vlastní rostlinka. První možnost je jednodušší, jelikož rostlinku koupíte na podzim a pak o ni jen pečujete, aby o Vánocích vykvetla. Chcete-li ale mít svou hvězdu, pak využijte na jaře vrcholového řízku, který si pouze zasadíte. Vánoční hvězda sice pochází původně z Mexika, nicméně lze ji pěstovat jako trvalku po celý rok i v našich podmínkách.

Několik zásad pro pěstování

Hvězda pěstování vánoční nálady podpoří maximálně, a tak není od věci soustředit se přímo na to, jak pěstovat hvězdu v domácích podmínkách. Které zásady je tedy třeba dodržovat?

–                     teplota nad 20 stupňů Celsia
–                     při koupi si ji nechte pořádně zabalit do papíru
–                     dostatečné množství rozptýleného světla
–                     pozor na přílišný přísun přímých slunečních paprsků
–                     zalévejte odstátou měkkou vodou
–                     v její blízkosti umístěte odpařovač, má ráda vlhko
–                     přihnojte občas hnojivem pro pokojové rostliny

Pěstování vánoční hvězdy jako trvalky

Vánoční hvězda může být pěstována i jako trvalka. Poté, co po Vánocích odkvete, je ideální ji přemístit na chladnější místo. Zálivku také poněkud omezte a rostlinu seřízněte klidně i o 10 centimetrů. Mléko z ní je jedovaté! Pokud hodně pryští, je ideální řez namočit do teplé vody. Zastaví se tak. Na jaře rostlinu stačí jen přesadit a věnovat se jí zase až do Vánoc, kdy by měla opět krásně vykvést a sloužit jako skvělá vánoční dekorace!

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.