Pěstování lísky se vyplatí, a to nejen díky ořechům

Lískové ořechy

Máte v sadu nebo na zahradě lísku? Pak právě nyní sbíráte skvělé oříšky, které se hodí jak syrové přímo ke konzumování, tak i na sušení. Vždyť mnohé potraviny se bez lískových oříšků neobejdou. Jen takový tradiční sladký lískoříškový krém stojí za to. Přesto se ale lísky vyznačují poměrně multifunkčním využitím. My se na důvody výsadby lísky na zahradě podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Jaké jsou tedy základní funkce lísky?

Zásoba lískových oříšků

O lískových oříšcích jsme se zmiňovali již v úvodu článku. Jedná se o kalorickou potravinu obsahující až 63 % tuku. Zbytek tvoří bílkoviny – 17 % a sacharidy – 7 %. Z jednoho jediného keře je možné získat od 0,5 do 2 kg lískových oříšků. Nejlepší plody dávají lísky v oblastech, kde hrozí záplavy. Uvědomovali si totiž staří Řekové.

Protierozní funkce lísky

Chcete-li zabránit erozi, vyplatí se právě vysazení lísek. Mají velmi bohatě rozvětvené a ploché kořeny. Líska je schopná růst i v místech, kde je poměrně tenká vrstva zeminy. Zpěvnění břehů a svahů je proto ideální. Množí se vegetativně a v podstatě se pro takovéto fungování nenajde lepší dřevina. Půdu navíc není zapotřebí nijak hnojit. Ze záplav má líska živin dostatek.

LískaLíska: Foto Pixabay

Vynikající větrolam

Pokud zkombinujeme lísky a vlašské ořešáky, dostaneme solidní větrolamy. Lísky se dokážou dorůst výšky mezi 3 až 5 metry. Výjimečně vyrostou i o metr až dva delší. Optimální je vysadit lísku tureckou zhruba 2 až 3 metry od pásu zmiňovaného ořešáku či kaštanovníku. Líska příliš nemusí zimní větry, ale ty letní jí nijak nevadí.

Lískové ořechyLískové ořechy: Foto Pixabay

Včely si užijí své

Lísky představují doslova pastvu pro včely. Kvetou vcelku časně, a to od poloviny února až do poloviny března. Včely v této době nemají dostatek květů k opylování, a tak jim lísky přijdou vhod. Lísky jsou vynikající v tom, že obsahují až 46 % bílkovin optimálních pro strávení, jež včely potřebují. Jde o mnohem větší množství než o jiného pylu.

LískaLískové ořechy: Foto Pixabay

Zdroj dřeva v různých podobách

Lískové keře jsou vynikající jako zdroj dřeva. Použít jej lze jak na klasické topení, tak i jako tyčky, případně štěpku. Keře je zapotřebí zmlazovat po 15 letech. Přestárlé větve se seřežou zhruba o 60 až 80 cm nad povrchem země. Standardně jsou po 20 letech keře neschopné dávat i úrodu. Po zmlazení zhruba za nějaké 4 roky začnou znovu solidně rodit. Proklestění lísky je nezbytné po 3 letech. V pravidelných intervalech se tak podaří keř dokonale upravit a připravit na úrodu.

Lískové ořechy: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.