Lískové ořechy

Pěstování lísky se vyplatí, a to nejen díky ořechům

Máta v sadu nebo na zahradě lísku? Pak právě nyní sbíráte skvělé oříšky, které se hodí jak syrové přímo ke konzumování, tak i na sušení. Vždyť mnohé potraviny se bez lískových oříšků neobejdou. Jen takový tradiční sladký lískoříškový krém stojí za to. Přesto se ale lísky vyznačují poměrně multifunkčním využitím. My se na důvody výsadby lísky na zahradě podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Jaké jsou tedy základní funkce lísky?

Zásoba lískových oříšků

O lískových oříšcích jsme se zmiňovali již v úvodu článku. Jedná se o kalorickou potravinu obsahující až 63 % tuku. Zbytek tvoří bílkoviny – 17 % a sacharidy – 7 %. Z jednoho jediného keře je možné získat od 0,5 do 2 kg lískových oříšků. Nejlepší plody dávají lísky v oblastech, kde hrozí záplavy. Uvědomovali si totiž staří Řekové.

Protierozní funkce lísky

Chcete-li zabránit erozi, vyplatí se právě vysazení lísek. Mají velmi bohatě rozvětvené a ploché kořeny. Líska je schopná růst i v místech, kde je poměrně tenká vrstva zeminy. Zpěvnění břehů a svahů je proto ideální. Množí se vegetativně a v podstatě se pro takovéto fungování nenajde lepší dřevina. Půdu navíc není zapotřebí nijak hnojit. Ze záplav má líska živin dostatek.

Líska

Vynikající větrolam

Pokud zkombinujeme lísky a vlašské ořešáky, dostaneme solidní větrolamy. Lísky se dokážou dorůst výšky mezi 3 až 5 metry. Výjimečně vyrostou i o metr až dva delší. Optimální je vysadit lísku tureckou zhruba 2 až 3 metry od pásu zmiňovaného ořešáku či kaštanovníku. Líska příliš nemusí zimní větry, ale ty letní jí nijak nevadí.

Lískové ořechy

Včely si užijí své

Lísky představují doslova pastvu pro včely. Kvetou vcelku časně, a to od poloviny února až do poloviny března. Včely v této době nemají dostatek květů k opylování, a tak jim lísky přijdou vhod. Lísky jsou vynikající v tom, že obsahují až 46 % bílkovin optimálních pro strávení, jež včely potřebují. Jde o mnohem větší množství než o jiného pylu.

Líska

Zdroj dřeva v různých podobách

Lískové keře jsou vynikající jako zdroj dřeva. Použít jej lze jak na klasické topení, tak i jako tyčky, případně štěpku. Keře je zapotřebí zmlazovat po 15 letech. Přestárlé větve se seřežou zhruba o 60 až 80 cm nad povrchem země. Standardně jsou po 20 letech keře neschopné dávat i úrodu. Po zmlazení zhruba za nějaké 4 roky začnou znovu solidně rodit. Proklestění lísky je nezbytné po 3 letech. V pravidelných intervalech se tak podaří keř dokonale upravit a připravit na úrodu.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

  1. talltall90 Odpovědět

    Nesouhlasím s výnosem 0,5-2 kg ořechů na jednom keři. Letos jsem otrhal plody na větvích, kam jsem dosáhl a je to přibližně 1/3 celé sklizně. Na zbytek počkám, až opadá. Takže úroda bude cca 20-30 kg. Před touto sklizní líska nerodila 2 roky. Před dvěma roky jsem měl 2,5 věder o objemu 10 l, takže cca 20 kg.
    A proutí lísky – myslím tím mladé výhonky-jsou křehké, protože jsou duté a při použití např.jako opěra praskají.
    A pokud tuším, tak turecká líska není keř, jedná se o strom. Rostla v Čáslavi, dnes už je vykácená a nyní jsem ji objevil v České Lípě v Děčínské ulici naproti soudu.
    Možná se mýlím, ale publikace takovýchto nedostatečně odborných článků asi není vhodná. M

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *