Pěstování lesních hub na zahradě: Utopie, nebo realita?

Hřiby smrkové

Jsme národem houbařů a milovníků procházek do lesa. Na tomto faktu se nic nezmění a rozhodně je to dobře. Spoustu lidí už napadlo, že by si vypěstovali své vlastní lesní houby doma na zahradě. Mít komfort, kdy si prostě zajdeme na záhonek pro hřiby pravé, křemenáče, kozáky a další skvělé houby, by bylo k nezaplacení. Člověk by si mohl připravit skvělé pokrmy kdykoli, když by zrovna na něco takového dostal chuť. Krásná představa… Na trhu se začaly objevovat sadby, které zaručovaly skvělou úrodu. Fungují?

Sadby různého charakteru

Internet je velmi bohatým zdrojem různých zajímavých produktů, z nichž mnohé za moc nestojí. Typickým příkladem budiž i sadby klasických lesních hub. Ty jsou k dispozici v podobě zrnitých sadeb nebo takzvaných kapalných preparátů. Prakticky vždycky jde o reklamní trik, na který spousta lidí dokáže skočit. Standardní lesní houby totiž na zahradě nemáte šanci vypěstovat. Jedinou alternativou soukromého pěstování je v přehnaném slova smyslu oplocení si kousku svého lesa.

Křemenáč

Foto: Pixabay

Proč lesní houby na zahradě nevyrostou?

Důvod je velmi jednoduchý a vychází samozřejmě ze základů biologie. Lesní houby potřebují ke svému růstu žít v přímém partnerství s lesními živými stromy, respektive s jejich kořenovým systémem. Odborně je tento proces označován jako mykorhiza. Té na vlastní zahradě fakticky nemáte šanci dosáhnout!

Hřib dubový

Foto: Pixabay

Pouze dřevokazné houby…

V domácím prostředí lze pěstovat pouze houby dřevokazné. Těch je přitom více než 10 druhů. Jmenovat bychom mohli namátkou třeba:

  • penízovky,
  • hlívu ústřičnou,
  • Jidášovo ucho,
  • sírovec,
  • opěnku,
  • shii-take
  • a další.

Hlíva ústřičná

Foto: Pixabay

Jinak nelze zapomenout ani na žampiony, jež se prodávají v sadbách, případně vatovce.

Máte-li na zahradě nějakou tu břízu, habr, případně smrk či jiný podobný strom, lesní houby na těchto místech růst mohou. Jde však o přirozený výskyt, nikoli o cílené pěstování.

Popravdě řečeno, přijít o kouzlo procházek lesem, když to zrovna roste, by bylo smutné…

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.