Hřiby smrkové

Pěstování lesních hub na zahradě: Utopie, nebo realita?

Jsme národem houbařů a milovníků procházek do lesa. Na tomto faktu se nic nezmění a rozhodně je to dobře. Spoustu lidí už napadlo, že by si vypěstovali své vlastní lesní houby doma na zahradě. Mít komfort, kdy si prostě zajdeme na záhonek pro hřiby pravé, křemenáče, kozáky a další skvělé houby, by bylo k nezaplacení. Člověk by si mohl připravit skvělé pokrmy kdykoli, když by zrovna na něco takového dostal chuť. Krásná představa… Na trhu se začaly objevovat sadby, které zaručovaly skvělou úrodu. Fungují?

Sadby různého charakteru

Internet je velmi bohatým zdrojem různých zajímavých produktů, z nichž mnohé za moc nestojí. Typickým příkladem budiž i sadby klasických lesních hub. Ty jsou k dispozici v podobě zrnitých sadeb nebo takzvaných kapalných preparátů. Prakticky vždycky jde o reklamní trik, na který spousta lidí dokáže skočit. Standardní lesní houby totiž na zahradě nemáte šanci vypěstovat. Jedinou alternativou soukromého pěstování je v přehnaném slova smyslu oplocení si kousku svého lesa.

Křemenáč

Proč lesní houby na zahradě nevyrostou?

Důvod je velmi jednoduchý a vychází samozřejmě ze základů biologie. Lesní houby potřebují ke svému růstu žít v přímém partnerství s lesními živými stromy, respektive s jejich kořenovým systémem. Odborně je tento proces označován jako mykorhiza. Té na vlastní zahradě fakticky nemáte šanci dosáhnout!

Hřib dubový

Pouze dřevokazné houby…

V domácím prostředí lze pěstovat pouze houby dřevokazné. Těch je přitom více než 10 druhů. Jmenovat bychom mohli namátkou třeba:

 • penízovky,
 • hlívu ústřičnou,
 • Jidášovo ucho,
 • sírovec,
 • opěnku,
 • shii-take
 • a další.

Hlíva ústřičná

Jinak nelze zapomenout ani na žampiony, jež se prodávají v sadbách, případně vatovce.

Máte-li na zahradě nějakou tu břízu, habr, případně smrk či jiný podobný strom, lesní houby na těchto místech růst mohou. Jde však o přirozený výskyt, nikoli o cílené pěstování.

Popravdě řečeno, přijít o kouzlo procházek lesem, když to zrovna roste, by bylo smutné…

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

35 komentářů

 1. jarda malyska Odpovědět

  Tak mi napriklad na zahrade pod jedinou brizkou kazdorocne pane Stepane vyroste cca 40-70 kozaku brezovych…a to pro to nic nedelam, roste to samo. Rovnez tak pod habry mam sem tam „babky“( hrib zlutomasy).Tim oponuju na Vas neomylny nazor, ze mimo les rostou jen drevokazne houby…Neni to pravda.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   to věřím, taktéž nám na zahradě vyrostly bedly a za zahradou u břízy pravidelně rostly kozáky.
   Netvrdím, že to není možné, ale nejde o cílené pěstování hub podobně jako třeba u hlívy.
   Ono taky na spoustě zahrad lesní stromy nebývají.
   Text jsem lehce poupravil, aby byl jednoznačnější.
   Díky moc za věcnou přípomínku.
   Mějte se!

  2. Petr Odpovědět

   Jenom pro ty,kteří článku nevěří.Na Aukru se prodává různé podhoubí i se 100% návodem.3x s odstupem 2 roků jsem koupil,přesně podle návodu zasadil na různých místech i pod 2 smrky a 4 velké tůje.A celkový výsledek byl velké ….! Asi si domyslíte co.

   1. bohouš Odpovědět

    Mám s tím podvodem na Aukru stejnou zkušenost, Petře. Les mám 40 metrů od zahrady a přímo do něj jsem dal sadbu na různá místa (namaloval jsem si tehdy pro jistotu i plánek). Neznám nikoho, komu by z toho vyrostly houby.

   2. Dagmar Krausová Odpovědět

    U mne to samé. Koupila jsem sadby celkem 3x a taky to samé, co Vy…. Chodila jsem natěšená jak pako, všichni ze mne měli srandu a oprávněně.

   3. Franta Odpovědět

    Dobrý den , mám stejnou zkušenost. Jinak autor článku má o pěstování „divokých“ hub pravdu.
    pokud nemáte na zahradě kus „divoké“ přírody, nemáte šanci , že by něco rostlo.

  3. Alena Odpovědět

   Já mám na konci zahrady modřín a několik borovic a smrk a každým rokem máme min 100 masláků nebo-li klouzků,výborné na nákládaní,vaječiny,omáčku.Nedají se sušit.Před několika lety jsem zakoupila sadbu hub,kterou jsem rozházela na jiný konec zahrady a nikdy mně nic nevyrostlo.

 2. Luboš Odpovědět

  dobrý den,
  kde se prosím dá sehnat sadba vatovce, víte o nějaké prodejně, které by se dalo věřit?

  1. Zdeněk Odpovědět

   Já vatovec pěstuji tak že jsem si domů přinesl vatovec který už byl zralý(hnědý).Ten jsem roztrhal na kousky a hodil do kopřiv.V kopřivách se jim daří.Zkuste to také,funguje to.Mějte se hezky.Dydek Zdeněk.

   1. Cipísek Odpovědět

    Mám zkušenost,že tyhle houby se dají nejsnáze najít právě v kopřivách nebo v hustém křoví.Dá to fušku,ale ty řízky potom ………

    1. Aster Odpovědět

     Předloni mi vatovec vyrostl na zahradě dokonce 2x a ano, poprvé právě v kopřivách a podruhé v ořešákovém listí. Jenže u nás není dost teplo a předloni byl právě dlouhý a teplý podzim. Co se nesnědlo jako řízky, to jsem podusila na oliváči a zamrazila – i takto upravený byl výborný.

  2. Pavel Odpovědět

   Já jsem z něj kdysi jedl řízky a rok se přede mnou nesmělo říci vatovec nebo pýchavka. Hned jsem zvracel.

   1. Cipísek Odpovědět

    To byla chyba kuchařky,pýchavka jako řízek je OK a je to pochoutka,kterou si nikdy nenechám ujít (a to patřím k mlsným jedincům) – musí se ale zpracovávat ve stadiu,kdy je mladá,tedy kdy je uvnitř i zvenčí bílá , ne už hnědá (to asi opravdu není k jídlu).Řeč je ale o pýchavce s velkými plodnicemi.Existují i ty s malými plodnicemi, ty jsou výborné na ochucení rozkrájené na tenká kolečka do polévky.Ovšem bílá barva vnitřku je podmínkou !

    1. Cipísek Odpovědět

     Možná se jedná i o vatovce,nejsem mykolog a kromě toho se tady na Jihu tomu říká souhrnně pýchavka.Ještě jedna věc : k jídlu připravujeme tyhle houby jako řízky jen tehdy,kdy jsou uvnitř i zvenčí bílé,ale NAVÍC musí mít uvnitř pevné „maso“,ne náznak vláken !

    2. Cipísek Odpovědět

     Dodatek : Vnitřek pýchavek musí být pro kuchyňskou úpravu nejen bílý,ale i pevný,kompaktní,bez známek vláknění.Dobrou chuť.

 3. Míla Odpovědět

  Na zahradě máme mj.4 modříny,2 borovice, 1 břízu, soused má dub a hub je slušné mn. každý rok… sbíráme hojně žluté klouzky, pár kozáků ba i suchohřib hnědý se tu našel.Vždy je pár zavařených malých skleniček v sádle na zimu třeba na topinku.

 4. Richard Odpovědět

  Sadbu Vatovce lze zakoupi v zahrádkářských prodejnách, např. DRAGO. Ovšem není to tak jednoduché. Sklízet, pokud naroste, budete tak za 3 výjímečně 2 roky. Nebo taky vůbec. Je to dáno půdními podmínkami.. Tak jako každá houba potřebuje ke svému růstu, není to jiné ani u vatovce. Za daných klim. podmínek je to problematické Pokud nemáte někde vlhčí půdu a ne moc sluníčka, možná se vám něco urodí. Návod na sadbu je přílohou každého balení. Sází se vždy do trávníku pod drn. A nejlépe, když se dané místo co nejméně seká..

 5. Pavel Odpovědět

  Z těch tzv. dřevokazných se naprosto nejsnadněji vypěstuje dřevomorka. Ovšem zbavit se jí, snadné nebývá…

 6. Richard Odpovědět

  Pro Luboš. – Sadbu Vatovce lze zakoupit v zahrádkářských prodejnách, např. DRAGO. Ovšem není to tak jednoduché. Sklízet, pokud naroste, budete tak za 3 vyjímečně 2 roky. Nebo taky vůbec. Je to dáno půdními podmínkami.. Tak jako každá houba potřebuje ke svému růstu, není to jiné ani u vatovce. Za daných klim. podmínek je to problematické Pokud nemáte někde vlhčí půdu a ne moc sluníčka, možná se vám něco urodí. Návod na sadbu je přílohou každého balení. Sází se vždy do trávníku pod drn. A nejlépe, když se dané místo co nejméně seká.. Co se týká lesních hub, tak jak bylo řečeno, je to problematické. Houby totiž žijí v určité symbióze s určitou dřevinou. A to doma je problematické. Hoby narůst můžou, ale taky nemusí. Rostou nám doma klouzci, ale taky ne každý rok. Opravdu jak výše uvedeno, jak je daný rok vlhko.

 7. Jan Linhart Odpovědět

  Oproti rlzným senzacechtivým splaškům na toto téma, co se různě na netu objevují, konečně rozumný článek . Díky za to.

 8. Vladimír Štumpa Odpovědět

  Článek je ryzí blábol. Hřibovité si lze s trochou štěstí vypěstovat na třeba zahradě, je-li tam odpovídají mykorhizní strom. Můj brácha by mohl vyprávět. Do kbelíku s vodou rozkrájejte plodnice hřibovitých, třeba určených na vyhození pro červivost. Klobouky mají být především spíše starší, dospělé. Do druhého dne minimálně nechte vylouhovat; možno občas zamíchat.
  Obsahem zalévejte kolem stromů v místech, kde mají spíše konce kořenů – vlásečnice. Vyluhované výtrusy se dříve či později dostanou ke kořínkům – tedy stejně jako v přírodě. Proč by se houby jinak množily i výtrusy přenášenými vzduchem, že ? S trochou štěstí nejdříve za 3 roky a spíše za let 5, lze očekávat plodnice. Je třeba věřit a vydržet. Není třeba o tom vyprávět kdejakému sousedovi, abychom se tím utěšovali a stejně jen získali sousedův posměch. Základní lidská vlastnost je vždy blbost. Také je dobré se pohybovat opatrně kolem stromu, zejména tam, kde už vyrostly nebo očekáváme výskyt, protože místo s podhoubím bývá velké kolem jednoho plošného metru a snadno se ničí pošlapem. Doporučuji mít rozmístěné šlapáky – prkna například, nebo něco z betonu. Desky půl krát půl metru například. Na případné dotazy, pochvaly, kritiky, výzvy a podobně, neodpovím.
  Vladimír Štumpa.

 9. Pepa Odpovědět

  Píšete že nic jiného nežli dřevokazové houby se nedají vypěstovat na zahradě. Mě vyrostly na kompostu minulý rok v počtu asi deseti kusů nádherné a super chutné Čirůvky dvoubarevné. Skvostná houba se objevila na podzim a rostly až do prosince. Byla z nich vynikající kulajda a ještě lepší vepřové plátky na houbách. Už se těším jestli se objeví i letos.

  1. Henry Odpovědět

   To že Vám vyrostly je hezké, ale nijak jste se kromě přidávání do kompostu o to nepřičinil. Nebyl to cílený záměr, ale NÁHODA.

 10. Rosťa Odpovědět

  Souhlas s panem Vladimírem,lesní houby cíleně pěstovat lze,tak jak popisuje.Jen pro lidi kteří si neumí dát věci do souvislostí je potřeba napsat že pokud budou houby(kloboučky) louhovat v chlorované vodě,úspěchu se nedočkají.Taky v parném léťe občas zalít(večer teplou odstátou vodou nejlépe dešťovou).Pokud budete zalévat studenou chlorovanou vodou z řádu,tak nemusíte ani sázet

 11. Jirka Odpovědět

  Také souhlasím s panem Vladimírem. Houby na zahradě pěstuji již mnoho let. Nejdříve jsem si vysadil malé břízky, borovičky, smrčky a lísky. Potom jsem si z lesa pravidelně nosil staré klobouky hub. Ty jsem rozmačkal v kýblu s vodou. Kolem stromků jsem na několika místech odhrabal vrchní vrstvu zeminy, lupení a jehličí a vylil obsah kýblu a místa znovu zakryl. Dělal jsem to pravidelně každý rok. Nyní jen ona místa občas zaliji a houby rostou. Mám na zahradě kozáky, klouzky, babky, holubinky, ryzce i čirůvky. Čirůvky pěstuji pod ovocnými stromy, kolem nichž sypu posekanou trávu. Stačí na podzim do mulče vložit pár klobouků a úspěch se dostaví brzo. Mám to vyzkoušené u čirůvky dvoubarvé a fialové. Když je rok není problém nasbírat i košík i když v lese nerostou. Jen pravé hřiby mi zatím nejdou. Zkusil jsem nechat na zahradě pár malých doubků, co mi tam vysadila veverka. Tak uvidíme.

 12. Chleba Odpovědět

  Zdravim zahradkaře houbare.Asi 20 let zpět jsem ve svahu nasadil několik desitek borovic,at tam nemusim sekat travu a pouze jednou bez meho přičiněni jsem zklidil 26 maslaku mezi zahradou a těmi stromy a pak jeste jednou bedle.Od te doby,každy rok tam hazime houby červive stare namočene rozmichane v kbeliku v domaci vod쨓statni nemame“a nic?? Nejedle tam rostou kazdym rokem,ale i tak je to pastva aspon pro oko.

 13. Dušan Odpovědět

  Kdyby se lidi učili ve škole přírodopis, nedivili by se. Článek je v podstatě učivo ZŠ upravené pro dnešní eko, bio, zelenoborce 🙂

 14. Milan Pelant Odpovědět

  Většina hřibovitých plodnic je dramaticky závislá na optimální konstelaci mnoha, často zatím netušených, podmínek! Ani v tom nejpříhodnějším lese nerostou trvale, i když se nám podmínky zdají dobré! Houby ( správně podhoubí ) jsou ve vhodném prostředí přítomny pod zemí trvale, ale na ty fascinující plodnice nad povrchem si musíme počkat někdy hodně dlouho. Zakoupené podhoubí může být zničené dříve než ho my obdržíme neodbornou výrobou, balením, dopravou, přehřátím, přesušením. Velice často plodnice vyrazí již ve skladech, tam je ořežou usuší a prodají zničené. Potom teprve nastupují vlivy pěstitele jako nevhodná výsadba, absence mykorhízy, nevhodný substrát, Ph, vlhkost, stín, průvan….. Úspěšné umělé pěstování hřibovitých na zahradě je něco jako neposkvrněné početí. NA VIDĚNOU V LESE! MILAN

 15. Jaroslav Zajíc Odpovědět

  Ano, i já mám s pěstováním hub na zahradě docela dobré výsledky. Pravda, zahrada sousedí s lesem- smíšený- buky, břízy, smrky, duby, jeřabiny a i zahradu vedu spíš v polodivokém stylu. Už před lety jsem přestal bojovat s mechem a anglický trávník nechávám Angličanům. Letos bylo sucho, ale léta pěstované keře azalek a rododendronů jsem nemohl nechat uhynout a občas jsem je alespoň trochu zalil. Hřibů a kozáků jsem posbíral desítky už v době, kdy ještě v suchém lese nerostly. A také už po léta přerostlé, či červivé houby nechávám v kýblu s dešťovkou vyluhovat a po pár dnech leji v okolí keřů a stromků.

  1. Cipísek Odpovědět

   Před více než 20-ti lety jsem podle návodu v zahrádkářské části v novinách zkusil na chatě zalít půdu pod smrčky,které mi v části zahrady dělají optickou clonu k dost využívané cestě z nádraží do sousední osady,výluhem z nevyužitelných (červivých) klobouků babek , stromky udržuji ve výši plotu,t.j.150 cm.Nechci se vytahovat,ale každý rok v těch místech (když se mi ten den nechce do lesa a chuť na houby mám) sbírám babky do bramboračky nebo do kulajdy.Zalévání výluhem praktikuji vždy celé léto,stejně tak do těch míst vyhazuji odpad po čištění hub – do lesa samozřejmě chodím,o zásobu sušených hub se dělíme s rodinou a stačí nám i tak na celý rok.

 16. Tomáš Franěk Odpovědět

  Bydlel jsem před léty na Malé straně v domě ze sředověku,který měl velmi hluboký sklep.Velkost sklepa byla asi 100čtverečních.Rozhodl jsem se naší mladé rodině trochu vylepšit rodinný rozpočet,koupil jsem obilí naočkované žampiony.Velmi těžko se mi povedlo sehnat koňský hnůj,dále rašelinu a písek.Vše jsem podle pokynů připravil do asi třiceti přepravek ,navlhčil dešťovou vodou,přikryl igelitovou folií a čekal jsem na výsledek mého snažení.Po 4týdnech vyrazil jediný žampionek,který vypadal asi jako uschlá pampeliška a to byla jediná odměna za moje pachtění a snažení.Po doplnění si informací jsem zjistil,že teplota pro toto pěstování má být 18stupňú a více přičemž teplota v našem sklepě byla pouze okolo 10stupňů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *