Jak pečovat o fíkovník?

Fíkovník

Možná už jste v některém ze zahradních centrech narazili na stromek, který byl pojmenován Ficus carica. Tento stromek označujeme jednoduše jako fíkovník. Pochází z čeledi morušovníkovité (Moraceae) a je určen zejména pro balkonové a truhlíkové pěstování. Přece jen tyto stromky rostou v teplejším podnebí, tak si nemůžeme dovolit nechat je přes zimu venku.

Popis

Smovkoň je odborné označení pro fíkovník. Může se jednat o strom nebo keř, který plodí velmi oblíbené ovoce, jež konzumujeme čerstvé i sušené. V oblastech České republiky můžete určité druhy pěstovat trvale venku, avšak jen v nejteplejších lokalitách. Informujte se proto ihned při nákupu svého fíkovníku, zda budete muset svůj stromek přenášet na zimu dovnitř. Obecně se uvádí, že fíkovník dobře snáší teploty mezi 0 až 8 stupni Celsia.

Péče o fíkovník

Pokud jste si koupili mladý stromek, pak je nutná pravidelná zálivka, díky které se stromky usadí. V suchém podnebí je nutná hluboká zálivka minimálně jednou týdně. Pokud pěstujete fíkovník v květináči (což vřele doporučujeme), pak je nutné pravidelné hnojení ve formě dusíkového doplňku. Vrstva mulče kolem rostliny není nutností, ale pomůže vám zabránit růstu plevele a udržet vlhkost v půdě, která je pro fíkovník důležitá. Pokud chcete produkovat ovoce, musíte svůj stromek vystavit dostatečnému množství slunce.

Ořezávání fíkovníku

Fíkovníky nejenže dobře snáší ořezávání, do určité míry ho také vyžadují. Ořezávejte je během spícího období a nezapomeňte odstranit všechny mrtvé, nemocné nebo slabé větve. Tím jen podpoříte růst v následující sezóně. Taktéž pokud již váš stromek plodí, a plodí opravdu hodně, vyplatí se vám odstraňovat některé ovoce, abyste podpořili růst větších fíků.

Opadávání na podzim

Fíkovník je listnatý strom, který na podzim opadává. Dosahuje výšky 0,5 – 3 metru a listy mají zelenou barvu. Listy jsou velké, lesklé, laločnaté a jakoby kožovité.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!