Fíkovník

Jak pečovat o fíkovník?

Možná už jste v některém ze zahradních centrech narazili na stromek, který byl pojmenován Ficus carica. Tento stromek označujeme jednoduše jako fíkovník. Pochází z čeledi morušovníkovité (Moraceae) a je určen zejména pro balkonové a truhlíkové pěstování. Přece jen tyto stromky rostou v teplejším podnebí, tak si nemůžeme dovolit nechat je přes zimu venku.

Popis

Smovkoň je odborné označení pro fíkovník. Může se jednat o strom nebo keř, který plodí velmi oblíbené ovoce, jež konzumujeme čerstvé i sušené. V oblastech České republiky můžete určité druhy pěstovat trvale venku, avšak jen v nejteplejších lokalitách. Informujte se proto ihned při nákupu svého fíkovníku, zda budete muset svůj stromek přenášet na zimu dovnitř. Obecně se uvádí, že fíkovník dobře snáší teploty mezi 0 až 8 stupni Celsia.

Péče o fíkovník

Pokud jste si koupili mladý stromek, pak je nutná pravidelná zálivka, díky které se stromky usadí. V suchém podnebí je nutná hluboká zálivka minimálně jednou týdně. Pokud pěstujete fíkovník v květináči (což vřele doporučujeme), pak je nutné pravidelné hnojení ve formě dusíkového doplňku. Vrstva mulče kolem rostliny není nutností, ale pomůže vám zabránit růstu plevele a udržet vlhkost v půdě, která je pro fíkovník důležitá. Pokud chcete produkovat ovoce, musíte svůj stromek vystavit dostatečnému množství slunce.

Ořezávání fíkovníku

Fíkovníky nejenže dobře snáší ořezávání, do určité míry ho také vyžadují. Ořezávejte je během spícího období a nezapomeňte odstranit všechny mrtvé, nemocné nebo slabé větve. Tím jen podpoříte růst v následující sezóně. Taktéž pokud již váš stromek plodí, a plodí opravdu hodně, vyplatí se vám odstraňovat některé ovoce, abyste podpořili růst větších fíků.

Opadávání na podzim

Fíkovník je listnatý strom, který na podzim opadává. Dosahuje výšky 0,5 – 3 metru a listy mají zelenou barvu. Listy jsou velké, lesklé, laločnaté a jakoby kožovité.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

7 komentářů

 1. Jarda Odpovědět

  Zasadil jsem fíkovník někdy 1992 – přímo ven na jižní terasu. Od té doby asi třikrát vymrzl až skoro k zemi, ale i následující vegetací normálně plodil …
  Když je příhodná zóna, tak se první várka plodů sklízí už v červnu, normálně někdy od července do listopadu … máme ten kultivar namnožen a rozdávali jsem i jinam v ČR …
  Žádný strach vysadit přímo ven!

 2. Vladimír Odpovědět

  Mám pětiletý fíkovník venku, jihovýchodní stanoviště, na zimu prikryju slámou a chvojím, vloni 3,5 kg fíků.

 3. Petr Cila Odpovědět

  Následovníci Přemka Podlahy, který jako odborník všechno znal, všechno pěstoval, ale přitom neměl žádnou zahradu…
  Fíkovník bez větších problémů roste i na Vysočině /kolem 650 m.n.m./. Samozřejmě, pokud se nepřikryje, dá mu zima zabrat, část větví umrzne, ale na jaře znovu obrazí. V těchto podmínkách na Vysočině zřejmě nestihne vyvinout a dozrát plody, mám ho teprve 3-4 roky, ale chystám se vysadit ven odrůdu odolnější proti mrazu, kterou jsem zakoupil vloni a mám zatím doma v květináči.
  Jinak už před 30ti lety byli pěstitelé, kterým fíkovníky úspěšně plodily i v chladnějších podmínkách. V létě je měli v záhoně v písčité půdě venku a na podzim celé rostliny s nasazenými a nedozrálými plody přenášeli do vnitřních prostor – chodeb, sklepů, apod., kde jim fíky dozrály.

 4. Pavel Procházka Odpovědět

  Zakoupil jsem loni fíkovník,který byl vyšlechtěn ve Švédsku a snáší naše podnebí tedy i naše zimní teploty. Bylo mi řečeno,že snese mráz -20 stupňů. Tak uvidím,jestli přežije letošní zimu.

 5. Dobrý podvečr, tak já pěstuji FÍK nebolli SMOKVA Odpovědět

  Já pěstuji Fík neboli Smokva několik let. Bydlíme na severu a zde nejsou ty ideální podmínky k pěstování . I přesto, mi fík polodí a tak že jsem se loni fíků skoro přejedl.
  Co bych rád doporučil komu nechce plodit , aby mu dal hodně sluníčka co je možné ve velice teplém skleníku a nebo na zaskleném balkoně . Spousta kamarádů si stěžují že mají na balkoně vysoké teploty když se tam opře sluníčko , tak fík si v tom doslova libuje a chce zalévat i teplou vodou a to odstátou . Přihnojuji ho konskou kejdou kterou si připravíte snadno v igelitové tašce také na balkoně. Fík nemá rád průvan .

 6. Pavel Čurda Odpovědět

  Mám fíkovník odrůdy Pereta v nadmořské výšce 630 metrů celoročně je venku a když napadne sníh, tak jej trochu tím sněhem zahážu, jinou ochranu nepoužívám. Letos, když jsem konečně upustil od jarního řezu a poprvé plodil. První plod byl na konci července o délce 10cm , ale druhá úroda na podzim už nedozrála. Proto doporučuji zkoušet různé druhy ovoce a nebát se výstrah vyčtených v různých diskusích. U nás mi plodí venku i Asimina trioba (moďoul) nebo Kaki .

 7. Jiří Havelka Odpovědět

  Pěstuji fikovnik ve skleníku. Má velké množství plodů, některé jsou ještě stále zelené, ale zhruba destina nejprve zežloutla, změkla a pak plody upadly. Domnívám se, že mu může něco scházet. Zálivka je dostatečná a půda vyhnojená zeleným hnojivem. Děkuji za typ,jaký prvek chybí, cceho se rostlině nedostává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *