Pěstování lilie krok po kroku

Lilie je nádherná rostlina, která je velmi oblíbená díky svým krásně zbarveným listům a zajímavé vůni. Snad právě proto ji najdeme v mnoha zahradách. Lilie jsou od pradávna symbolem čistoty a nevinnosti. A nejste-li majiteli zahrad, nezoufejte, protože lilie se dají pěstovat i v květináči.

Jak pěstovat lilie

K pěstování lilií na zahradě si můžete vybrat jak slunné stanoviště, tak polostín. Budete-li se o rostlinku dobře starat, na jednom místě vám vydrží 6 až 10 let. Vysazují se na vyvýšené záhony anebo v mírném svahu. Lilie můžete pěstovat v různých skupinových výsadbách nebo jako solitéry, zejména velkokvěté a vysoké odrůdy. Lilie jsou na pěstování poměrně náročné. Požadují propustnou humózní půdu a dobrou drenáž. Důležité je, abyste rostlince zajistili na jaře a v létě dostatek vláhy, naopak v zimě potřebuje sucho. Vysaďte cibule lilie zhruba do hloubky 10 cm, půdu kolem nich zkypřete.

Kdy sázet lilie

Nově zakoupené cibule je vhodné vysazovat v průběhu září a začátkem října. Cibule musí zakořenit, jinak by mohly v zimě vymrznout. Před mrazem je ochráníte mulčováním. Lilie je zimovzdorná, není třeba ji vytahovat ze země. Můžete je sázet také časně na jaře. Po výsadbě je nutné cibule lilií dostatečně zalít. Během května a června je důležité je více zalévat, a to jen nad kořeny. Nepolévejte květy ani listy, protože pokud by listy do večera neoschly, hrozil by rostlince vznik plísně. Víceleté výsadby přesazujte po odkvětu z místa na místo. Podle druhu se lilie množí oddělováním odnoží, šupinami nebo cibulkami či pacibulkami.

Druhy lilií

Existuje mnoho odrůd a kříženců lilií, proto byly rozděleny do devíti klasifikačních tříd. Květy lilií jsou buď jednobarevné, skvrnité, proužkované nebo s drobnými papilami. Nejranější druhy, jako je lilie bělostná, lilie cibulkonosná, lilie zlatohlavá, začínají rozkvétat v červnu. Většina druhů kvete v období od července do srpna. Začínáte-li s pěstováním lilií, doporučujeme vám raně kvetoucí druhy, lilii tygrovanou, lilii královskou, která je na pěstování nenáročná, nebo asijské a čínské hybridy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.