SONY DSC

Pěstování lilie krok po kroku

Lilie je nádherná rostlina, která je velmi oblíbená díky svým krásně zbarveným listům a zajímavé vůni. Snad právě proto ji najdeme v mnoha zahradách. Lilie jsou od pradávna symbolem čistoty a nevinnosti. A nejste-li majiteli zahrad, nezoufejte, protože lilie se dají pěstovat i v květináči.

Jak pěstovat lilie

K pěstování lilií na zahradě si můžete vybrat jak slunné stanoviště, tak polostín. Budete-li se o rostlinku dobře starat, na jednom místě vám vydrží 6 až 10 let. Vysazují se na vyvýšené záhony anebo v mírném svahu. Lilie můžete pěstovat v různých skupinových výsadbách nebo jako solitéry, zejména velkokvěté a vysoké odrůdy. Lilie jsou na pěstování poměrně náročné. Požadují propustnou humózní půdu a dobrou drenáž. Důležité je, abyste rostlince zajistili na jaře a v létě dostatek vláhy, naopak v zimě potřebuje sucho. Vysaďte cibule lilie zhruba do hloubky 10 cm, půdu kolem nich zkypřete.

Kdy sázet lilie

Nově zakoupené cibule je vhodné vysazovat v průběhu září a začátkem října. Cibule musí zakořenit, jinak by mohly v zimě vymrznout. Před mrazem je ochráníte mulčováním. Lilie je zimovzdorná, není třeba ji vytahovat ze země. Můžete je sázet také časně na jaře. Po výsadbě je nutné cibule lilií dostatečně zalít. Během května a června je důležité je více zalévat, a to jen nad kořeny. Nepolévejte květy ani listy, protože pokud by listy do večera neoschly, hrozil by rostlince vznik plísně. Víceleté výsadby přesazujte po odkvětu z místa na místo. Podle druhu se lilie množí oddělováním odnoží, šupinami nebo cibulkami či pacibulkami.

Druhy lilií

Existuje mnoho odrůd a kříženců lilií, proto byly rozděleny do devíti klasifikačních tříd. Květy lilií jsou buď jednobarevné, skvrnité, proužkované nebo s drobnými papilami. Nejranější druhy, jako je lilie bělostná, lilie cibulkonosná, lilie zlatohlavá, začínají rozkvétat v červnu. Většina druhů kvete v období od července do srpna. Začínáte-li s pěstováním lilií, doporučujeme vám raně kvetoucí druhy, lilii tygrovanou, lilii královskou, která je na pěstování nenáročná, nebo asijské a čínské hybridy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

12 komentářů

 1. Květa Odpovědět

  Dobrý den, prosím o radu, před 3. lety jsem zakoupila cibule liliií, které mi kvetli krásnými velkými květy a silnými stonky, ale letos rostliny vyrostli jenom nízké a malé květy, ale byo jich více v jednom chumlu, tak prosím o radu co mám dělat , jestli je vyndat ze země a přesadit je? Děkuji za vaši radu. Procházková.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   je možné, že díky blízkosti nejsou schopny takového růstu. Zkusil bych je přasadit. Ideální termín je buď na podzim v říjnu, nebo začátkem jara.
   Radek Štěpán

 2. Zdeněk Odpovědět

  Po odkvětu je nutno odstřihnout zbývající stonek a v jaké výši nad zemí, resp. před nástupem zimy úplně odstranit?

 3. Diana Odpovědět

  Dobrý den,
  Loni v létě jsem dostala v květináči zakoupené už rozkvetlé Lilie a po odpadu květů začaly i původní stonky jakoby osychat (lístky převážně), ale vydle nich vyrostlo dalších několik nových tenkých stonků s lístky. A teď k dotazu. Nevím jestli původní stonky ,,odstranit“ oříznout nebo přesadit jemné stonečky do nové hlíny a zvlášť květináče 🙂 Můžete mi prosím poradit? Moc děkuju 🙂

  1. Ludmila Odpovědět

   Dobrý den,koupila jsem si Lili v květináči.Už nekvete a chtěla bych jí zasadit do zahrady.Mohu teď v květnu a jak mám postupovat,mám ji nějak ostříhat.Děkuji za odpověď,Cibová.

 4. Anna Kárníková Odpovědět

  Dobrý den, mám zahradu plnou všeliké myší bandy, prožere se k cibulím i plastovým květináčem. Poraďte, prosím, jak na ně. Prodejci na Floře radili králičí pletivo. Ale jak? Děkuji.S pozdravem Anna Kárníková

 5. Hana Odpovědět

  Mám problém, zasazena lilie asi 20 cm hluboko začala rašit ,sadila jsem 31.8.,ptám se zda mám lilí mulčovat,aby stonek neumrzl,zasadila jsem 4 kusy a pouze jedna raší,děkuji za radu,

 6. Jiřina gaskova Odpovědět

  Dobrý den, podle rady jsem vyhloubila záhon, vystlala jej slupkami z cibule a česneku, prosypala pískem a zasadila zatocene v pytlicich od brambor. Nasypala jsem 3vrstvy hlíny. Lilie krásně kvetou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *