Pěstování gloxínie

Gloxinie se dá pěstovat jak v interiéru jako pokojovka, tak venku na balkóně. Jedná se o krásnou rostlinku s velkými, sametově hladkými listy, nad nimiž rostou na krátkých stopkách velké květy zvonkovitého tvaru. Gloxínie si můžete pořídit s květy nejrůznějších barev. Přečtěte si, jak je rostlinka náročná na pěstování.

Gloxínie – pěstování

Gloxinie je květina, jejíž domovinou je Brazílie. Přestože její listy na podzim usychají a její kořeny odumírají, můžete si ji uchovat do dalšího roku, což je jedna z výhod jejího pěstování. Jde o hlízovitou rostlinu, která po odkvětu zežloutne. Následně se zatáhne do hlízy, kterou byste měli vyjmout z květináče, očistit a zasadit do čerstvého substrátu zhruba 2 cm pod povrch. Přes zimu omezte zálivku a umístěte květináč do temné a chladné místnosti s teplotou kolem 10°C. Na začátku nového roku (leden až únor) ji přemístěte do teplejší místnosti a mírně zvyšte zálivku. Jakmile se objeví výhonky, přesaďte ji do nové zeminy.

Umístění gloxinie

Pro pěstování gloxínie si pořiďte široký a mělký květináč. V něm byste měli mít hlízu zakrytu zeminouzhruba jen 1 cm. Vršek rostlinky by měl být odkrytý.Nejlepším místem pro gloxinie a jejich pěstování je okno směřující na severní stranu, kde mají dostatek světla. Rostlinky nemají rády přímé sluneční záření. V období kvetení potřebují vlhký vzduch. Při zalévání se vyhněte listům a květům. Ideální teplota pro růst gloxínie je kolem 25 až 28°C. V březnu a v dubnu teplotu snižte na 15 až 18°C, rostlina vykvetla.

Gloxínie – množení

Gloxínie můžete množit buď semeny, listovými řízky, které odeberete v létě, nebo dělením hlízy. Pro množení je důležité pravidelné mírné zavlažování a teplota kolem 20°C. Výhonky se objeví již zhruba po 14 dnech. Od dubna do srpna rostlinku jednou týdně pravidelně přihnojujte. Známkou toho, že rostlinka má nedostatek výživy, jsou bledé listy. Svinující listy vám mohou signalizovat, že ji „trápí“ polední slunce. Gloxínie mohou napadat mšice, roztoči, háďátka i třásněnky. Zbavíte se jich různými postřiky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.