Pryskyřníky plnokvěté a pěstování

Možná vás na dovolené v Řecku nebo na Kypru zaujala rostlinka jménem pryskyřník a chcete si ji také pořídit. Přestože u nás pro jeho pěstování nejsou úplně optimální podmínky, máte k dispozici spoustu kultivarů. Pryskyřníky můžete pěstovat nejen na zahradě nebo v truhlíku na balkoně, ale také v interiéru. Seženete je v mnoha barevných odstínech.

Pryskyřníky

V současné době je známo kolem 550 druhů pryskyřníků. Jsou rozšířeny po celém světě kromě Antarktidy a většina z nich je jedovatá. Vzhledem se pryskyřníky plnokvěté podobají pivoňkám. Nejčastěji si lidé kupují pryskyřníky v barvě bílé, žluté, oranžové, růžové a červené. Jedním z nejběžnějších druhů vyskytujících se u nás je jedovatý pryskyřník prudký. V nížinách a horách pak hojně roste jedovatý pryskyřník plazivý. Jako okrasná trvalka v různých kultivarech je u nás pěstován pryskyřník asijský. Tato vytrvalá rostlinka dorůstá výšky až 30 cm. Kvete v květnu až červnu.

Pryskyřník – pěstování

Pro pěstování pryskyřníků plnokvětých si zvolte nejlépe slunné stanoviště, růst budou ale také v polostínu. Půda pro jejich pěstování by měla být neutrální. Pryskyřníky vyžadují pravidelnou zálivku. Substrát by neměl být ani vysušený, ale ani přemokřený. Hlízy, ze kterých rostou, je vhodné na zimu ze zeminy vytahovat. Nejenže zabráníte tomu, že by vám mohly umrznout, ale také se vyhnete možnému poškození škůdci.Pryskyřníky plnokvěté vysaďte na záhon zhruba v březnu.Výsadbu můžete urychlit a to tak, že hlízy před sázením namočíte na pár hodin do vody.

Na co si dát pozor při pěstování

Pryskyřníky plnokvěté vám mohou kvést až 6 týdnů, ale musíte jim zajistit optimální podmínky. Při pěstování si dejte pozor na nízké teplotya silný vítr. Poté, co odkvetou, je ostříhejte. Nově narostlé hlízy uschovejtedo chladné, ale suché místnosti. Pryskyřníky se nepěstují jako solitéry, ale spíše v hustších porostech. Často je můžete vidět na skalkách nebo na okrajích záhonků. Přestože kvetou v květnu, již v únoru si pryskyřníky můžete koupit v květinářství. Rostlinku si ale dobře prohlédněte. Ne všechny se hodí na výsadbu do květináčů. Pokud si pryskyřníky natrháte do vázy, vydrží vám až 14 dní.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.