Pěstování batátů: S prvními mrazy jsme sklízeli, vcelku úspěšně

Batáty

Milujete brambory na všechny způsoby, ale už si říkáte, že byste jídelníček trochu oživili? Jasně, proč ne? Vždyť k dispozici jsou také batáty, jež to dokážou naprosto skvěle. Takové batátové hranolky, batátové pyré nebo batátová polévka rozhodně stojí za to. Můžete si být jistí, že dnes nabízejí batáty recepty tak moderní a jednoduché, že je zvládnete i vy. My se ale zaměříme na pěstování batátů, respektive na sklizeň, jež přichází právě nyní na počátku října.

Sladké brambory od jihoamerických indiánů

Právě z Jižní Ameriky sladké brambory pocházejí. Povijnici jedlou označovanou také jako Ipomea batatas pěstovali indiáni již od nepaměti. Vždyť rostlině stačilo jen slunečné stanoviště a teplo, které v Jižní Americe panuje dlouhou dobu. Pěstování batátů nebylo nijak složité a není u nich nutné nakopčení podobně jako u brambor. Poměrně oblíbené je také pěstování batátů v květináči. Co všechno tato rostlina potřebuje?

BatátyBatáty právě vytažené ze země: Foto Radek Štěpán 

Pěstování batátů v květináči? Žádný problém

Batáty pochopitelně rostou skvěle na záhonech. Ostatně i my jsme sklízeli přímo ze zahrádky. Jinak ale vyrostou i v květináčích s minimální hloubkou 30 cm. Kolik prostoru je zapotřebí pro jednu rostlinu. Zhruba 50 x 30/40 cm. Počítejte s tím, že nať batátů je opravdu bohatá a doslova se rozleze po celém ploše. Zabírá mnohem více prostoru než bramborová nať. Co se týká zemina, ideální je směs klasické zahradní a kompostu. Přihnojit je třeba, když začnou žloutnout listy.

BatátyBatáty v přepravce: Foto Radek Štěpán 

Sklizeň batátů

Batáty mohou být na záhonu nebo v kbelíku klidně až do podzimu. Jak udeří první mrazy, je třeba sklízet. Poznáte to i podle toho, že mráz zanechá stopy na jiřinách, lichořeřišnicích nebo na rajčatových keřících, jichž možná ještě trochu na zahradě máte. Sklízet je třeba velmi obezřetně. Na jedné rostlině může být zhruba 2,5 až 5 kg hlíz. Pokud se moc těšíte, můžete opatrně vyhrábnout malou hlízu již dříve, poté zeminou místo zahrnout a nechat růst batáty dál.

Zdroje info: Plastia.cz, Autor 

Domácí batáty: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.