Skladování mrkve: stačí málo pro to, aby vydržela až do jara

Mrkev

Mrkev je velmi oblíbenou zeleninou, která má navíc tu výhodu, že když ji budete skladovat správně, vydrží vám čerstvá až do jara. Skladování mrkve má jen několik základních pravidel. V kuchyni patří k nejoblíbenějším druhům zeleniny a patří také mezi první pokrm, který člověk ochutná hned po mateřském mléku (samozřejmě ve formě mrkvového pyré). Bez mrkve si neumíme představit žádný pořádný masový vývar či zeleninovou polévku. Jak ale na její skladování?

Sklizeň mrkve

Mrkev je možné sklízet již od srpna, ale klidně až do listopadu. Známkou toho, že už by měla ze země ven, je předpověď počasí, která předpokládá, že přijdou silné deště nebo teploty okolo mrazu. Ideální je, když v době sklizně je půda mírně vlhká, protože pak je vyjímání mrkve ze země snadnější.

Mrkev

Foto: Pixabay

Skladování mrkve ve sklepě

Pro skladování mrkve je ideální sklep, kde je teplota kolem 4 °C (a nehrozí její výkyvy) a vlhkost vzduchu kolem 70 až 80 %. Vyšší teploty by mohly způsobit, že by mrkev chtěla zase růst, což se samozřejmě projeví na její horší chuti. Vyšší vlhkost zase může způsobit hnilobu a plesnivění, nižší vlhkost pak vysychání mrkve.

Skladování v pařeništi či skleníku

Pokud nemáte k dispozici sklep, můžete mrkev uskladnit také ve skleníku nebo pařeništi. Jednoduše ji zapíchejte do zeminy v těchto zařízeních (nebo do písku) a pokryjte silnější netkanou textilií. Tato vrstva je poměrně odolná, nicméně při silných a trvalých mrazech bude možná zapotřebí další izolační vrstva (stará deka, bublinková fólie apod.).

Skladování ve vodě

Mrkev neloupejte ani neomývejte, pouze odstraňte zeleň. Umístěte ji spolu s dalšími mrkvemi do nádoby s vodou, a tu umístěte do lednice. Takto vydrží mrkev v bezvadném stavu minimálně po tři týdny. Je třeba měnit vodu vždy, když se zakalí. To může být přibližně každých pět dní.

Stará mrkev

Pokud mrkev přijde o svou vlhkost, to první, co se stane, je to že změkne. Pokud není vysloveně slizká, stále ještě je bezpečné ji použít. Ve skutečnosti je plná chuti a trvá kratší dobu, než se uvaří. Pokud chcete měkkou mrkev vrátit k životu, ponořte ji do ledové vodní lázně, aby byla opět křupavá.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mrkev-sklizen-30001019.html

https://www.masterclass.com/articles/how-to-store-carrots

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!