Perfektní jarní hnojivo pro česnek: Stroužky zvětší i dvojnásobně. Přísun živin se však vyplatí trochu protáhnout

Česnek

Perfektní jarní hnojivo pro česnek: Stroužky zvětší i dvojnásobně. Přísun živin se však vyplatí trochu protáhnout. Vypěstovat česnek o velikosti dětské pěsti může znít jako zahradnická legenda, ale se správným přístupem a trochou kompostového kouzla je to zcela možné.

Kompost: základ zdravého česneku

Kompost je v podstatě rozložená organická hmota, která je pro zahrádkáře usilující o velké a zdravé česnekové cibule jako zlato. Kompost je bohatý na základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, a poskytuje rostlinám česneku vyváženou výživu, která podporuje silný růst kořenů, pevnou strukturu rostlin a nakonec i velké cibule.

Jak ho používat? Jednoduše. Před výsadbou česneku zapravte do půdy velké množství kompostu. To je třeba provést nejlépe několik týdnů před výsadbou, aby se kompost mohl integrovat a začít zlepšovat živinový profil půdy.

Česnek

Foto: Pixabay

Sezónní přihnojování

Jak česnek roste, můžete kolem základny rostlin přidávat další kompost. Tato technika mu zajišťuje průběžnou výživu a pomáhá udržovat vlhkost půdy, která je pro vývoj česneku v kritických fázích růstu klíčová. A zapomínat nesmíte ani na přísun vody. Zalévejte proto česnek hloubkově, ale zřídka a nechte půdu mezi zaléváním mírně vyschnout. Přibližně měsíc před sklizní pak zálivku omezte, aby se cibulky zpevnily.

Na škůdce platí neem

Česnek je přirozeně odolný vůči mnoha škůdcům, ale udržování zdravé půdy a silných rostlin s pomocí kompostu pomáhá zabránit případnému napadení. Doporučuji také občasný lehký postřik neemovým olejem (koupíte ho za pár korun – ale pozor, poměrně nepříjemně páchne) může pomoci udržet škůdce na uzdě, aniž by poškodil užitečné organismy na zahradě. Za trochu práce s ním to tedy rozhodně stojí.

 

Zdroj: https://www.cesnek.cz/kategorie-hnojeni, https://hnojik.cz/hnojivo-na-cesnek/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjww_iwBhApEiwAuG6ccMyWiuBNPQ9IjWUnHPFUBvpxSH61geSvxF_-9SPOgbG36nu2Nuh2WBoCnw4QAvD_BwE

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)