Kouzelná levandule: Hnojivo z vaječných skořápek prokáže skvělou službu

levandule

Levandule je oblíbená. K tomu není náročná na pěstování. Jen je třeba vědět, co jí nesvědčí. Pokud chcete, aby se jí dařilo ještě lépe, poradíme jednoduché a účinné hnojivo.

Levandule pochází ze Středomoří. V tomto období patří mezi jednu z největších ozdob českých zahrad. K tomu poslouží i jako přírodní repelent či coby ochrana proti slimákům a jiným škůdcům. Aby vám dělala radost co nejdéle, je dobré ji alespoň jednou ročně pohnojit. Netřeba však kupovat hnojivo. Stačí si ho vyrobit doma.

Hnojení pomocí vaječných skořápek

Skvělou volbou pro hnojení levandule jsou vaječné skořápky. A to právě nyní na jaře. Jde o to, že rostlina je závislá na uhličitanu vápenatém, kterého obsahují skořápky vajec 95 %, k tomu snižují kyselost půdy a dodávají důležité minerály. A jak na to? Skořápky nejdříve pořádně vymyjte a nechte uschnout na slunci či v troubě. Poté je nadrťte na prášek. Ten vložte do litrové nádoby a zalijte vodou.

Takto nechte uzavřené 5 dní na temném místě a nezapomeňte pořádně protřepat. Jakmile bude roztok zakalený a bude zapáchat, je hotov a připraven k použití. Je třeba ho zředit vodou v poměru 1:3 a levandule jím zalijte. Pokud vám ještě zbude, můžete ho použít i na další rostliny, které preferují zásadité prostředí.

Pozor na přemokření

Nejen účinné domácí hnojivo z vaječných skořápek prokáže levanduli znamenitou službu, ale také jistá péče. Zejména zálivka a vhodná zemina. Levandule má ráda vzdušnou a dobře propustnou půdu. Naopak nesnáší přemokření. Dobré je vyvýšené místo, které odvede přebytečnou vodu. Do zeminy rovněž můžete klidně přimíchat trochu písku.

svazek levandule

Foto: Pixabay

Výhodou je, že rostlinu lze pěstovat na záhonu, tak i v nádobě na terase i balkonu. Levandule je krásná, voňavá a k tomu ještě působí jako přírodní repelent.

Zdroj: ireceptar.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay