Flammulina velutipes

Penízovka sametonohá: Zimní houba s pozoruhodnými účinky

Jednou z nejznámějších hub, které kdy ceněné lidovým léčitelstvím, je bezesporu penízovka sametonohá. Právě ona se stala také součástí tradiční čínské medicíny. I moderní výzkumy potvrzují, že její účinky jsou pozoruhodné. Na obě dvě oblasti se podíváme mnohem podrobněji.

Přírodní antibiotikum

V lidovém léčitelství je penízovka sametonohá považována za přírodní antibiotikum. Flammulina velutipes, jak se tato malá houba latinsky nazývá, se využívá v mnoha oblastech. Pomáhat dokáže především při:

 • různých kožních problémech,
 • alergických reakcích,
 • astmatu,
 • léčbě zánětů,
 • Crohnově chorobě,
 • nespavosti,
 • podpoře imunity,
 • posílení fungování slinivky břišní.

Tradiční čínská medicína

V čínské medicíně má penízovka sametonohá své místo. Nejčastěji se aplikuje při potížích se žaludečními vředy a při jaterních chorobách. Zjistilo se, že houba dokáže bojovat s bakterií Helicobacter pylori, jež se řadí mezi hlavní příčiny vzniku žaludečních vředů.

Spousta léčivých látek

Už zhruba před nějakými 50 lety byla u této houby zjištěna přítomnost flammulinu majícího údajně protirakovinné účinky. Jinak je třeba upozornit také ještě třeba na látky, jako jsou izoflavon genistein, glykoprotein proflamin a polysacharid galaktomannoglukan, jež umí potlačit dělení některých rakovinných buněk. Látky s antibakteriálními účinky obsažené v této houbě jsou enokipodiny A–D.

Jak se penízovka pozná a kdy roste?

Pozná se charakteristickým kloboukem, který má barvu medu a odstíny jdou až do oranžova. Jeho šířka se pohybuje od 3 do 8 cm. Třeň je válcovitý a lupeny vcelku husté. U starších plodnic má černohnědou barvu. Roste zpravidla od října do prosince. Když jsou mírnější zimy, tak i do března. Přečká mrazy až do  –10 °C. Zmrzne a následně po oteplení dále roste. Vyskytuje se na mnoha dřevinách, jako jsou třeba vrba, javor, jírovec maďal, jabloň domácí a další.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Josef Odpovědět

  Jen pro upřesnění, na obrázku není penízovka, ale opěnka měnlivá, mimo jiné také výborná houba. Tak asi tak.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za info, o tomto omylu vím, jak se dostanu k PC, okamžitě obrázek vyměním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *