Svícník: Nenáročná pokojovka z Afriky

Ceropegia

Pokud hledáte nějakou nenáročnou rostlinu do interiéru, vyzkoušejte svícník. Jedná se o popínavou pokojovou rostlinu, která je kvůli své nenáročnosti na pěstování velmi oblíbená.

Svícník z Afriky

Rostlina svícník pochází z tropických oblastí Afriky a na svých výhoncích nese drobné a srdčité listy. Listy jsou z vrchní strany zelenostříbrně mramorované. Spodní strana listů je růžověnachová. Na konci se léta objevují i trubkovité květy, které nesou odstíny purpurové barvy. Během roku vyrůstají podél stonků ještě malé hlízky. Ty se dají snadno využít k množení svícníku.  Nejlépe se tato rostlina hodí do závěsných nádob, kde skvěle vynikne. Roste však poněkud řídce a trvá několik let získat trochu objemu.

Nenáročné pěstování

Nejlépe se svícníku daří na velmi světlém stanovišti. Snáší dokonce dobře i přímé slunce. Naopak málo světla způsobuje, že se listy špatně vybarvují.  Substrát je nejlepší rašelinový. Svícník není náročný na teplotu a vyhovuje mu běžná pokojová teplota. V zimě můžete teplotu o něco snížit, ale rostlina bude prospívat i bez snížení teplot. Co se týká vzdušné vlhkosti, některé rostliny jsou na tento faktor citlivé. Svícník však se suchým vzduchem, který se často objevuje v bytech, nemá problém a snáší ho velmi dobře. Vzdušnou vlhkost tedy není potřeba nějak zvyšovat.

Přesazování a množení

V době, kdy probíhá vegetace je nutná pravidelná zálivka. Zaléváme vždy, když substrát vyschne.  Během zimního období zaléváme mírně. Příliš silná zálivka by totiž vedla k zahnívání kořenů, v horším případě by celá rostlina zahynula.  Hnojení provádíme od jara až do srpna, vždy jednou za měsíc. Hnojivo využíváme standardní tekuté. Přesazování provádíme pouze jednou za 2-3 roky a pouze u starší rostliny. Jelikož jsou stonky i kořeny křehké, dbáme při přesazování na to, abychom je nepoškodili. Množení je vhodné na jaře nebo v létě a provádíme ho ze stonkových řízků. Jak už bylo zmíněno postranní malé hlízky se také hodí k množení, dobře se totiž zakořeňují. Stačí je jen položit na zeminu.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.