Penízovka sametonohá: houba, na kterou můžete vyrazit i v zimě

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je houba, kterou můžeme najít na kmenech tlejících (někdy však také živých – ale oslabených) listnatých stromů. Pochází z čeledi Physalacriaceae a patří mezi jedlé houby. A nejen to – mnozí si penízovku zamilovali pro její lahodnou chuť, která připomíná mořské plody nebo ryby. Penízovka se jen tak nezkazí, můžete ji pěstovat dokonce i vy. Je odolná vůči hnilobě.

Kdy a kde roste?

Zatímco jiné jedlé houby počátkem podzimních mrazů končí svou sezónu, penízovka ji začíná. Obvykle se vyskytuje od října do prosince. Pokud zima není příliš drsná, můžeme penízovku najít na kmenech ještě v březnu. Penízovka roste na listnatých stromech, a to i několik metrů nad zemí. S postupem času strom odumírá a penízovka se živí dále na jeho mrtvém kmenu. U nás si libuje na rychle rostoucích stromech, jako je vrba či topol, nicméně napadá i jiné listnaté druhy. V Číně preferuje zejména jilm čínský. Vyskytuje se v mírném pásu.

Penízovka sametonohá

Penízovka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak houba vypadá?

Penízovka roste ve skupinách. Takže pokud ji hledáme na stromech, hledáme shluk žlutých a hnědooranžových kloboučků. Průměr klobouků dosahuje 7 cm a jejich povrch je hladký a lesklý. Během tání a ve vlhkých dnech jsou kloboučky taktéž kluzké. Žábry jsou poměrně řídké a konvexní, u mladých hub jsou bělavé, starší plodnice mají žábry okrové až zlatočervené barvy. Třeň (noha) hub je na dotek jakoby semišová – právě díky tomuto znaku je možné ji odlišit od jiných druhů stromových hub, které mohou být jedovaté.

Penízovka a její účinky

Pro potvrzení účinků této houby je zapotřebí provést ještě studie. V současné době se ale o penízovce hovoří jako o silném antioxidačním prostředku. Dále pak by měla mít také protizánětlivé, antibakteriální a omlazující vlastnosti. Obecně se houba používá ke zlepšení celkového zdraví člověka. Pozor by si měli dát lidé, kteří trpí onemocněním srdce – existuje obava, že konzumace penízovky je pro ně škodlivá.

Penízovka sametonohá: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!