Aloe vera: rostlina s kouzelnými účinky. Tipy, jak ji využít

Aloe vera

Aloe vera je vhodná pro celoroční pěstování uvnitř, nicméně vám bude vděčná, pokud ji v létě vystavíte sluníčku. To jí totiž připomene původní podmínky, ve kterých roste. Pouště a suchá kamenitá půda nejsou pro rostlinu žádnou překážkou. Zpočátku malinká rostlinka může dorůst úctyhodných rozměrů, s čímž je třeba počítat. Často se také sama množí – u její základny můžete najít růžice nových květů. Takové pak stačí vyjmout a přesadit do vlastního květináče.

Léčivá aloe vera

Základem zázračných léčivých účinků aloe vera je její složení. Uvnitř listů aloe se nachází rosolovitá dužina, která obsahuje vitamíny A, C, E a B. Dále pak minerální soli (například draslík, vápník, hořčík, fosfor, síra, zinek, molybden, měď), organické kyseliny (například jantarová, skořicová), polysacharidy, glykoproteiny (aloektin) a biogenní stimulanty. Díky tomuto složení dokáže rostlina zajisti antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, napomáhá regeneraci sliznice a pokožky, a stimulace imunitního systému.

Aloe vera

Foto: Pixabay

Aloe vera účinky

Šťáva nebo gel, které se získávají z aloe vera mají skvělé účinky. Používají se k léčbě onemocnění trávicího ústrojí, zklidnění zánětů úst a krku, k léčbě kožních onemocnění, jako jsou popáleniny, suchá pokožka, vyrážky, akné a ekzémy. Extrakt z aloe se také používá ve farmacii při výrobě přípravku, který stimuluje imunitní systém. Doma se k léčebným účelům používá dužina velkých, 2-3letých exemplářů. Dužninu lze použít přímo na kůži nebo z ní udělat šťávu.

Příprava šťávy z aloe vera

Aloe vera, kterou chcete použít na přípravu šťávy, by měla mít minimálně dva roky, neměla by být ale starší, než pět let. Před odběrem rostlinu asi dva týdny nezaléváme, protože to se pak v listech nahromadí větší množství šťávy. Vybrané listy pak odřízněte ostrým nožem. Celé listy nechte na asi 24 hodin v lednici (některé zdroje doporučují uložení v mrazáku). Poté odřízněte špičky listů a horní stranu oloupejte. Lžičkou pak vydlabejte dužinu, ze které se bude ihned připravovat šťáva. Uděláte to tak, že dužinu rozmixujete v mixéru nebo s pomocí odšťavňovače. Poté ještě propasírujte přes sítko. Vzniklou šťávu nalijeme do skleněné láhve a uložíme do lednice. Máte asi dva týdny na její spotřebu.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/aloes-uprawa-w-domu-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-aloesu-aa-6CPB-858a-CoKn.html

http://ceskykaktus.cz/jak-pestovat-aloe-vera-pestovani-aloe-vera/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!