Kaktusové fíky jako zpestření jídelníčku

Kaktusové fíky

Už jste někdy jedli kaktusy? Poněkud netradiční otázka už jenom vzhledem k tomu, že u nás standardně v nabídkách mnohých supermarketů takovýto sortiment nebývá. Přesto existují a označovány jsou jako kaktusové fíky. Zařazeny bývají mezi exotické plodiny. Hned několik kaktusů z rodu opuntia dokáže nabídnout pozoruhodnou chuť, jež stojí minimálně za vyzkoušení. Plody vypadají poměrně pestře, k dispozici jsou v několika barevných variacích, a to tradičně zelené, žluté, fialové a dalších.

Opuncie fíková se představuje

Zdrojem jedlých kaktusových fíků je opuncie fíková označovaná latinsky jako Opuntia ficus-indica. V zemích svého původu se tato rostlina dokáže dorůst klidně i výšky okolo 4 metrů. My se s ní v našem prostředí setkáváme maximálně ve sklenících botanických zahrad. Co se týká označení fíková, to e samozřejmě odvozeno od klasických fíků, jež svým tvarem může připomínat, a také dle chutí. Ta je skutečně do jisté míry podobná. Jinak rod opuntia zahrnuje více než 300 druhů, z nichž mnohé jsou jedlé a chuťově hodně zajímavé.

Kaktusové fíky

Foto: Radek Štěpán 

Chcete pěstovat kaktusové fíky doma?

Vyzkoušet to určitě můžete. Samotné opuncie se pěstují tradičně především v Jižní Americe a Mexiku. Dokonce tam fungují i jako živé ploty. U nás se jedná o hrnkové rostliny, jež potřebují ke svému růst stejně jako jiné kaktusy velkou porci tepla a světla. Pozor je zapotřebí dát na přemokření a samozřejmě studený průvan. Substrát se volí stejný jako u jiných kaktusů a jednou za 2 týdny je zapotřebí rostlinu přihnojit. Jinak se rostlina dá i letnit. Množení se řeší listovými řízky, přičemž se musí nechat 2 týdny po utržení zaschnout. Až poté jdou do substrátu.

Kaktusové fíky

Foto: Radek Štěpán 

Konzumace kaktusových fíků

V prodejnách se setkáváme s kaktusovými fíky pocházejícími nejčastěji ze Španělska, Madagaskaru či afrických zemí. Konzumovat můžete kaktusové fíky několika způsoby. Optimální je jejich oloupání. Jinak se dají podélně naříznout a vyjídat lžičkou. Bez problémů je sníte i po příčném nařezání. Počítejte u nich s mraky velmi tvrdých semínek, která snad ani nejdou překousnout. Tradičně se ale jí také. Chuť je sladká připomínající hrušku. Plody obsahují spousty vitamínů z řad A, B a C. Jinak na Jadranu dokonce z kaktusových fíků dělají pálenku.

Rozkrájené kaktusové fíky

Foto: Radek Štěpán 

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.