Pastinák poroste takřka v jakékoli půdě: Jak na jeho pěstování a využití v kuchyni

pastinak

Zelenina vyznačující se velmi dlouhou vegetační dobou. Proto je třeba vysévat semena už v březnu. Pastinák je sice na záhonu takřka celý rok, ale zase se sklízí v době, kdy je už čerstvé zeleniny málo. Jak na pěstování pastináku? Jak je to s výsevem a využitím této zeleniny v kuchyni?

Přestože pastinák vám zabere místo na zahradě dlouhou dobu, neboť výsev se provádí brzy na jaře a sklízí se až v zimě, tak nevyžaduje takřka žádnou péči a zajistí vám zdroj čerstvé zeleniny v zimním obodí. A to je velmi ocenitelné.

Přímý výsev v březnu

Pastinák se vysévá přímo do půdy v druhé trati, a to už na začátku března do řádků vzdálených od sebe 40 cm. Výsev se provádí do hloubky 2 cm. Je třeba mít na paměti, že semena klíčí opravdu pomalu, dle teploty cca 21 dnů. Semenáčky je třeba vyjednotit, jakmile vyrostou na 2,5 cm, a to na vzdálenost 9 až 12 cm.

Výhodou je, že zelenina roste takřka v jakékoli půdě. Nicméně nejlépe se jí daří v hluboké, úrodné a poměrně lehčí půdě. Je třeba zvolit slunné a otevřené stanoviště. Rostliny je třeba pravidelně okopávat a zbavovat plevele.

Se sklizní lze začít na podzim

Se sklizní pastináku je možné začít v době, kdy na podzim uschnou natě. Lepší je pastinák po prvních mrazech, které vylepší chuť kořenů. Při vyrývání je třeba být opatrní, aby nedošlo k poškození kořenů. Ideální je nechat pastinák v zemi a postupně ho sklízet podle potřeby. Nicméně na konci zimy je vhodné zbývající kořeny sklidit, jinak začnou znovu obrůstat. Skladujte je na chladném místě a přihrňte zeminou. Pro skladování je vhodný sklep či přihrádka na zeleninu v lednici.

rostlina

Foto: Pixabay

Využití zeleniny v kuchyni

Konzumují se kořeny, které chuťově připomínají mrkev či celer. Díky vyššímu obsahu cukru je jeho chuť nasládlá. Použít lze do polévky i jen tak uvařit. Nakrájený v dušené úpravě je výborným doplňkem hovězího, jehněčího masa a zvěřiny. Je možné z něj rovněž připravit pyré. Vhodný je ke konzumaci i v syrovém stavu, kdy ho můžete nastrouhat a přidat do salátů. Pro dochucení pokrmů s pastinákem se velmi dobře hodí petržel, tymián či kopr.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay