Kiwi rozpulene

Kiwi: vyberte si odrůdu, kterou můžete pěstovat doma

Kiwi je poměrně oblíbené ovoce, které je zdrojem spousta vitamínů (zejména vitamínu C). V současné době jsou již na trhu dostatečně odolné odrůdy, které můžete bez problémů pěstovat doma nebo i na zahradě. Teploty jsou v průběhu léta dostatečně vysoké. Kiwi v obchodech nakoupíte pod označením aktinidie, což je také její latinský název (Actinidia).

Popínavá rostlina

Pokud bychom chtěli aktinidii přirovnat k nějaké u nás běžně pěstované rostlině, pak to bude vinná réva. Na Novém Zélandě, kde má kiwi svůj původ, se tato rostlina pěstuje na obdobných konstrukcích jako u nás vinná réva. Tyto konstrukce ale obvykle bývají vyšší a kiwi se sklízí z úrovně nad hlavou. Aktinidie je liána, která roste velice rychle, a proto je potřeba ji udržovat řezem. Z evropských zemí se nejčastěji pěstuje ve Francii a Itálii.

Kiwi kolomikta

Aktinidie kolomikta: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Aktinidie kolomikta

Tento druh má latinský název Actinidia kolomikta. Je to druh, který je vhodný pro pěstování v České republice (například aktinidie čínská pravděpodobně nevydrží naše zimy). Netěšte se na stejné plody, jako kupujete v obchodech – budou o dost menší. Na druhou stranu ale plodů bývá opravdu velké množství a jsou šťavnaté a sladké. Ti, kteří je pěstují, přísahají, že jejich chuť je mnohem lepší, než chuť kiwi kupovaných ze supermarketu.

Aktinidie význačná

Actinidia arguta, jak zní latinský název tohoto druhu, se může pochlubit o něco většími plody, než kolomikta. Na druhou stranu nejsou tyto plody ale tolik sladké. Vhodné jsou pro ty, kteří si více pochutnají na kyselejších kiwi.

Aktinidie černoprašná

Actinidia melanandra je velice podobná aktinidii význačné. Tato odrůda má také kyselejší plody.

Actinidia deliciosa Jenny

Jedná se o poměrně novou odrůdu, která produkuje plody stejně velké jako aktinidie čínská. Navíc se jedná o samosprašnou odrůdu, takže nemusíte vysazovat samčí a samičí odrůdy jako v případech jiných odrůd.

Kiwi: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *