Ostružiník

Ostružiník a jeho pěstování

Pěstování ostružin, jejich výsadba, vyvazování k opoře či řez patří mezi frekventované, nicméně ne příliš známé úkony. I proto se vyplatí soustředit se na ně mnohem podrobněji. Ostružiny se řadí mezi lesní rostliny, které se v zahradách objevovaly v minulosti pouze zřídka. Dnes je tomu ale naopak, jelikož si je lidé velmi oblíbili a chtějí si vynikající ryze unikátní chuť užívat častěji. Pořídí si většinou klasický ostružiník, nebo maloostružiník. Pěstování ostružin není složité, představme si tedy jeho základy v následujících řádcích.

Výsadba ostružiníku a některé zásady pěstování

Pro ostružiník je velmi důležitá slunná poloha, průměrná roční teplota y se v dané oblasti měla pohybovat mezi 7 až 9 stupni Celsia. Stanoviště musí být efektivně ochráněno proti větru. U zídky nebo zahradní stavby se bude ostružiníku dařit perfektně. Ostružiník není tak mrazuvzdorný jako je tomu u maliníku. Výsadba ostružiníku nejčastěji probíhá v průběhu podzimu. U beztrnného ostružiníku a malinoostružiníku se vyplatí vsadit spíše na jarní měsíce.

Vyvazování ostružiníku k opoře

Vynikající je drátěná konstrukce, kterou je třeba vybudovat z většího množství drátů. Spodní drát by se měl nacházet ve výšce 60 cm a další 90 cm. Celková výška konstrukce by se měla nacházet přibližně v nějakých 180 cm nad povrchem země. Jinak není problém volit pouze tyče, nicméně konstrukce je výhodnější z hlediska stability i pohodlí následného sběru plodů. U některých kultivarů je vhodné dodržet mnohem větší vzdálenost, a to optimálně zhruba 3 m od sebe.

Jak na řez ostružin

V období před jarem je zapotřebí redukovat počet výhonů na 3 až 5. Zkrátit bychom měli hlavní rostlinu až o třetinu. Hlavní letorosty se nesmí zkracovat v období vegetace. Pouze se vyvazují k předem přichystané opoře. Seberte také veškeré odumřelé výhony.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. radunka.kucharka@seznam.cz'Radka Čepeláková Odpovědět

    Dobrý den, letos nám napadla maliny belomorka, museli sme je zlikvidovat, můžu místo nich vysázet ostružiník, děkuji za odpověď, Čepeláková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *