Gazánie patří mezi oblíbené balkonové květiny

Gazánie

Zářivé gazánie upozorňují na to, že majitel konkrétní domácnosti má opravdový cit týkající se estetiky a ladění barev. Tyto krásné letničky, které je ovšem možné pěstovat po celý rok, nabízejí krásu Afriky přímo na vašem balkóně. Vybrat si lze až z 20 nejrůznějších druhů gazánií, a to přesně podle vzhledu vašeho balkonu, terasy či zahrady. Barvám se rozhodně meze nekladou a záleží pouze na vás, do jakého odstínu chcete mít místo, kde gazánie porostou.

Gazánie se představují

Gazánie se řadí do čeledi hvězdicovitých. Jedná se tedy o stejnou skupinu, kam patří třeba kopretiny. Charakteristické jsou tím, že vytvářejí jakousi růžici laločnatých listů, které jsou typické a svrchní straně lesklou sytou zelenou barvou. Spodní strana je plstnatá. Některé druhy gazánii mají listy bílé až šedé z obou dvou stran. V našich podmínkách se setkáme nejčastěji s hybridem Gazania splendens syn. G. Rigens, tedy gazánií zářivou.

Zásady pěstování gazánie

Rostliny gazánie potřebují především maximální sílu slunce. Bez problémů zvládnou i extrémní teploty. Máte-li je na přímém slunci, můžete se spolehnout na krásné plné květy a zdravost rostlin. Se zálivkou byste to neměli nijak přehánět. Přemokření může znamenat pro vaše rostliny konec. Zasazeny by měly být v hlinitopísčitém podkladu. Klidně nevadí ani jejich chudost na živiny. V květináčích nesmíte zapomenout na drenážní vrstvu. Občas můžete použít hnojivo jako součást zálivky.

Množení gazánie

Množení gazánie je poměrně různorodé. V minulosti docházelo zejména k vegetativní reprodukci z matečných rostlin. Ty pak zimovaly ve skleníku, který byl vyhřátý na určitou teplotu. Dnes se ale upřednostňuje zejména klasický výsev ze semínek. Gazánie mají poměrně velká semena, která postupně velmi rychle klíčí. Sazenice tak zvládne vypěstovat úplně každý člověk.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.