Jednoduchý návod na zaštipování rajčat

Vyštipování rajčat

Už máte na zeleninovém záhonku krásné rostliny rajčat? O sazenicích touto dobou už nemůže být řeč, vždyť patrné by měly být už mimo květů také plody. O rajčata je třeba se starat. Nejde o žádnou přemrštěnou péči, nicméně třeba takové zaštipování rajčat by se mělo stát jakousi tradiční záležitostí. Pokud tedy nepěstujete keříčková rajčata, případně ta divoká. V těchto případech se neřeší. Jinak je nezbytné. Proč se vlastně zaštipuje a jak na to.

Důvod je jasný

Cílem při pěstování rajčat je dosáhnout co možná nejkvalitnějších plodů v co možná největším množství. Jestliže se rostlina vysiluje tím, že živiny míří do bočních výhonů, nejspíše se s extrémně velkými a krásnými plody nesetkáme. Právě z toho důvodu se vyplatí vsadit na pravidelné vyštipování těchto postranních výhonů. Činit byste tak měli v průběhu měsíců června a července. Boční výhony jsou minimální a vyštípnete je během pár vteřin.

Vyštipování rajčat

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Jak poznat boční výhony?

Naprosto jednoduchým způsobem. Jedná se o výhony vyrůstající jakoby bokem mezi hlavní bází rostliny a listy. Ostatně podívat se můžete přesně na obrázku. Boční výhony vyrůstají prakticky takřka od začátku vývoje rostliny rajčete. Setkat se můžete i s výhony, které rostou ze spodu rostliny, ty patří také pryč.

Vyštipování rajčat

Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Vždy čistýma rukama

Právě čisté ruce jsou jakýmsi základem při vyštipování postranních výhonů rajčat. Jen tak nedochází k přenosu jakýchkoli chorob z jedné rostliny na druhou. Zapomeňte také na nože, nůžky nebo jiné ostré nástroje. Hbité prsty si poradí rychle a jednoduše. Pokud budete rajčata zaštipovat skutečně pravidelně, máte jistotu, že žádnou velkou sílu vyvinout nemusíte. I v opačném případě to ale zvládnete. Odměnou za vaši snahu vám budou krásné šťavnaté plody, na které se spousta z nás těší po celý rok. A videonávod? Na ten jsme také nezapomněli…

Zdroj videa: Youtube kanál Radka Štěpána

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.