měsíček

Jaké má zdravotní účinky měsíček lékařský

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednou z nejpoužívanějších bylinek v kosmetickém průmyslu. Není divu, přináší velkou spoustu zajímavých zdravotních přínosů. Velice snadno se pěstuje, a tak není problémem, vypěstovat a vyrobit si vlastní měsíčkovou kosmetiku. Měsíček má rád slunce či polostín a je to jednoletá rostlina. Každý rok jí dopřejte jiné místo na své zahradě, protože je náročný na živiny a mohl by vyčerpat vaši půdu.

Zdravá pokožka

Měsíček lékařský je součástí mnohých krémů na ruce či na obličej a je pro to dobrý důvod. Jsou to antibakteriální a protizánětlivé účinky této byliny, které navíc urychlují hojení. Měsíček lze tak použít na rány a ekzémy, ale také na suchou pokožku či jako prevenci proti akné. Je vhodné také pro odstraňování jizev – a to včetně těch starších. Léčí vyrážky i modřiny. Vzhledem k antimykotickým vlastnostem této rostliny ji lze použít také při problémech s plísňovými infekcemi (například nohou).

Krásné vlasy

Měsíčkový olej se používá taktéž ke zlepšení kvality vlasů. Zaprvé zbavuje lupů, za druhé léčí poškozenou pokožku hlavy. Obě tyto podmínky jsou zodpovědné za snížení vypadávání vlasů a tím i k objemnější vlasové hřívě. Navíc podporuje krásu barev vlasů, jak u blondýnek, tak také u brunetek.

Výhody pro zdraví

Lidské tělo je velmi složitý stroj, a pokud o něj nebude řádně postaráno, může se stát náchylné k mnoha nemocem. Měsíček je taková bylina, která pomáhá při léčbě různých nemocí a udržuje nás ve zdraví. Má antibakteriální, fungální, antivirové a mnoho dalších léčivých vlastností. Díky těmto vlastnostem je velmi účinný při léčbě mikrobiálních infekcí. Jako léčba na mnohé choroby se používá ve formě měsíčkového čaje.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

    1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

      Na přípravu měsíčkového oleje můžete použít čerstvé i sušené květy měsíčku. Já osobně mám zkušenosti pouze se sušenými květy, ale mělo by to stejně dobře fungovat i s těmi čerstvými. Existují dvě metody: rychlá (v tom případě máte měsíčkový olej hotový ve stejný den, kdy se do něj pustíte) nebo pomalá (trvá to až 6 týdnů, olej je ale kvalitnější). Rychlá metoda spočívá v tom, že do hrnce dáte květy měsíčku zalijete je olejem (vybírejte vždy co nejkvalitnější oleje: olivový, slunečnicový i mandlový) tak, aby květy byly zcela ponořené. Poté zahřejeme a když je směs těsně pod bodem varu, odstavíme, přiklopíme poklicí a necháme vychladnout. Přecedíme přes plátno a je hotovo.
      Pomalá metoda spočívá v tom, že do sklenice s těsnícím víčkem dáte květiny, zalijete je olejem tak, aby byly ponořené, a dáte je na světlé místo. Uzavřete víčkem a dáte na světlé místo (ne na přímé slunce). Každý den směs protřepáváte po dobu 4 až 6 týdnů. Poté scedíte přes plátýnko, květy co nejvíce vymačkáte a olej je hotový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *