Rajčata

Optimální odrůdy rajčat pro pěstování bez postřiků

Milujete rajčata z vlastní zahrady? Důvody pro jejich pěstování tkví zejména v tom, že se vyznačují skvělou nezaměnitelnou chutí a budou zaručeně v bio kvalitě. Najdou se lidé, kteří si myslí, že rajčata na zahradě bez postřiků vypěstovat nelze. Opak je pravdou. Na zahradě vám budou růst skvělá rajčátka s vynikající chutí. Samozřejmě bude hrozbou plíseň bramborová a jiné choroby. Jestliže zvolíte ty správné odrůdy a budete se o rajčata dobře starat, dočkáte se skvělého výnosu, který bude stát za to. Jaké odrůdy jsou ideální a co všechno pro úrodu udělat?

Plísni zcela neodolají žádná rajčata, ale…

Plíseň bramborová nakonec ve finále zapracuje a dokáže postupně likvidovat jakékoli odrůdy rajčat. Dokonce ani divoká rajčata nejsou zcela rezistentní. Asi nejvíce odolné jsou některé hybridy vyšlechtěné ve Spojených státech amerických, případně Velké Británii. Jejich cena je ovšem poměrně vysoká.

Sazenička rajčete

Výborné jsou velmi rané odrůdy rajčat

Není od věci pořídit si velmi rané odrůdy rajčat. Právě ony totiž dokážou dát dostatečné množství plodů ještě před tím, než v plíseň bramborová udeří v plném rozsahu. Hodně známou velmi ranou odrůdou je především kultivar Latah. Jinak lze jmenovat ještě například odrůdy jako:

 • divoké havajské rajče,
 • divoké červené,
 • stupické polní rané,
 • Siberian,
 • Quadro a další.

Zmiňované odrůdy jsou schopné dát pořádné výnosy i v letech, která jsou poměrně deštivější. I když podle aktuálního vývoje počasí zřejmě ani toto nehrozí.

Rajčata

Nejznámější opatření při pěstování rajčat bez chemie

Pěstovat rajčat bez postřiků je možné i v případě mnohých jiných odrůd. Zapotřebí je efektivní zabránění vlhkosti, jež zvyšuje riziko napadení rostlin plísní bramborovou. Rozhodně se vyplatí mít u rostlin oporu. Zálivka je ideální pouze ráno a jen ke kořenům rostliny. Výborný je i větraný skleník, fóliovník nebo pěstování rajčat u jižní stěny, kde je přesah střechy.

Rajčata

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

9 komentářů

 1. Vladimír Odpovědět

  Jedna základní podmínka, jak plíseň na rajčatech co nejvíce oddálit je, pěstovat je ve sklenících či foliovnících, když to nelze, tak pod nějakým přístřeškem, neboť rajčata nesmí tzv. zmoknout. Když se zalévají pouze ke kořenům, lze se dočkat dobrých výnosů. Plísni bramborové se však bez postřiku vyhnout úplně nelze.

  1. Viki Vikina Odpovědět

   Dříve nebo později jsem se k plísni nakonec propracovala, někdy až na konci sklizně, někdy hned zprostředka. Preventivně jsem nikdy nestříkala, ale používám různé přírodní prostředky, třeba výluhy z přesličky, kopřiv a kostivalu, zkoušela jsem i Synbiom a obdobné … buď to neumím, nebo máme začarovanou zahradu. Na list nezalévám nikdy, protože většinu rajčat mám v samozavlažovacích květináčích, ty se mi zdají jako jedno z nejlepších opatření. Je fakt, že mám poměrně málo prostoru, takže to mám obvykle trochu nahuštěno.

  2. Aster Odpovědět

   Mám každý rok rajčata v samozavlažovacích květináčích podél jižní strany domu – jediné krytí je stínovka, když je příliš horko. Žádnou plíseň na nich nikdy nemám a zmoknou při každém dešti. Ovšem podstatné je, aby to byly odrůdy určené pro polní pěstování – pak je minimum problémů.
   Pochopitelně v hodně deštivém létě se plíseň vyskytnout může – ale to i ve špatně větraném skleníku.

 2. Konvalinka Odpovědět

  Škoda, že nelze přidat fotku. Ukázala bych políčko se 70 rostlinami rajčat Tornádo, obsypané plody. Bez skleníku, foliovníku, v nadmořské výšce 380 m. Ničím nechráněné, ani žádné stromy kolem. Postřik nedělám, plíseň nenapadá. Vedle pěstuji okurky. Což by taky nemělo být OK. Takže tady rady absolutně nefungují.

 3. jaro Odpovědět

  Pěstovat ve skleníku a foliovníku odmítám to si mohu jít koupit do obchodu.Asi pisatel neporovnával jejich chuť.Sluníčko nenahradí plast.

 4. Honza Odpovědět

  stupické polní rané je skvělé rajče i co se chuti týče. Mám ho každý rok. Vedle toho i černá rajčata jako Tschernij Princ, Tschernomor nebo červenou odrůdu Bitschij Lob. A nikdy nestříkám chemii. To si to pak mohu rovnou koupit v Kaufu. Možná i levněji. Některý rok se prostě povede a jiný ne..

 5. Jiří Odpovědět

  ¨napíšu jen to, co se osvědčilo u mě, a na farmě za vídní v burgenlandu. Rajčata každej rok dávat na stejné místo. Nic netrhat, neničit a nepodpírat. stačí podestílat slámou aby plody nebyly na zemi. Fotek mám hodně, pošlu tomu kdo pošle kontakt na sebe… hlavně nedávám žádnou vodu rostlinám. Sazenice samy umí najít vodu….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *