Optimální odrůdy rajčat pro pěstování bez postřiků

Rajčata

Milujete rajčata z vlastní zahrady? Důvody pro jejich pěstování tkví zejména v tom, že se vyznačují skvělou nezaměnitelnou chutí a budou zaručeně v bio kvalitě. Najdou se lidé, kteří si myslí, že rajčata na zahradě bez postřiků vypěstovat nelze. Opak je pravdou. Na zahradě vám budou růst skvělá rajčátka s vynikající chutí. Samozřejmě bude hrozbou plíseň bramborová a jiné choroby. Jestliže zvolíte ty správné odrůdy a budete se o rajčata dobře starat, dočkáte se skvělého výnosu, který bude stát za to. Jaké odrůdy jsou ideální a co všechno pro úrodu udělat?

Plísni zcela neodolají žádná rajčata, ale…

Plíseň bramborová nakonec ve finále zapracuje a dokáže postupně likvidovat jakékoli odrůdy rajčat. Dokonce ani divoká rajčata nejsou zcela rezistentní. Asi nejvíce odolné jsou některé hybridy vyšlechtěné ve Spojených státech amerických, případně Velké Británii. Jejich cena je ovšem poměrně vysoká.

Sazenička rajčete

Foto: Pixabay

Výborné jsou velmi rané odrůdy rajčat

Není od věci pořídit si velmi rané odrůdy rajčat. Právě ony totiž dokážou dát dostatečné množství plodů ještě před tím, než v plíseň bramborová udeří v plném rozsahu. Hodně známou velmi ranou odrůdou je především kultivar Latah. Jinak lze jmenovat ještě například odrůdy jako:

  • divoké havajské rajče,
  • divoké červené,
  • stupické polní rané,
  • Siberian,
  • Quadro a další.

Zmiňované odrůdy jsou schopné dát pořádné výnosy i v letech, která jsou poměrně deštivější. I když podle aktuálního vývoje počasí zřejmě ani toto nehrozí.

Rajčata

Foto: Pixabay

Nejznámější opatření při pěstování rajčat bez chemie

Pěstovat rajčat bez postřiků je možné i v případě mnohých jiných odrůd. Zapotřebí je efektivní zabránění vlhkosti, jež zvyšuje riziko napadení rostlin plísní bramborovou. Rozhodně se vyplatí mít u rostlin oporu. Zálivka je ideální pouze ráno a jen ke kořenům rostliny. Výborný je i větraný skleník, fóliovník nebo pěstování rajčat u jižní stěny, kde je přesah střechy.

Rajčata

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.