Kácení stromů na zahradě z pohledu paragrafů

Můžete na své zahradě porazit jakýkoli strom nebo tato činnost podléhá povolením ze strany úřadů? Jaké podmínky musí být splněny pro bezpečné odstranění stromů a kdy si můžete zadělat na problémy? Budete k tomu potřebovat výpis z katastru nemovitostí? A jaké nástroje je vhodné použít? Neohrozíte tak stavení svého souseda? Na všechny tyto otázky odpovídá tento článek.

Ovocné stromy

Na kácení stromů skutečně existují určitá zákonná omezení. A tato omezení jsou různá pro ovocné stromy a ostatní dřeviny. Chystáte-li se pokácet ovocný strom, pak jediné, co si musíte zjistit, je to, zda je váš pozemek kvalifikován jako zahrada. Pokud ano, máte vyhráno a na pokácení ovocného stromu nepotřebujete žádné jiné povolení. Jestliže ale ovocný strom leží na lesním pozemku, bez povolení se bohužel neobejdete. Rozhodující je zápis v katastru nemovitostí.

Foto: Pixabay

Ostatní dřeviny

Mnohem problematičtější je pokácení jiných než ovocných dřevin na pozemku. Zde už není rozhodující typ pozemku, ale obvod kmene. Pokud je obvod kmene stromu, který chcete pokácet, větší než 80 cm (měřených ve výšce 1,3 metru nad zemí), budete potřebovat povolení. Matematicky zdatnější si spočítají, že na poloměr kmene to je pouhých necelých 13 centimetrů. Povolení získáte na příslušném obecním úřadě (odbor životního prostředí).

Rizikové kácení stromů

Strom nacházející se ve volném prostranství lze pokácet i bez výjimečných znalostí. Stačí umět zacházet s motorovou pilou. Motorová pila pro kácení stromů musí být dobře seřízená a musí mít dostatečný výkon. Pokud neumíte dobře zacházet s motorovou pilou a strom se navíc nachází poblíž stavení, elektrického vedení, plotu či jiných prvků v zahradě, bude pro vás nejlepší zavolat si pomoc profesionálů. Na trhu je spousta šikovných řemeslníků, kteří se specializují na kácení stromů – vyplatí se do nich investovat, protože v opačném případě riskujete nejen majetek, nacházející se v okolí stromu, ale také své zdraví.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!