Kácení stromů na zahradě z pohledu paragrafů

Můžete na své zahradě porazit jakýkoli strom nebo tato činnost podléhá povolením ze strany úřadů? Jaké podmínky musí být splněny pro bezpečné odstranění stromů a kdy si můžete zadělat na problémy? Budete k tomu potřebovat výpis z katastru nemovitostí? A jaké nástroje je vhodné použít? Neohrozíte tak stavení svého souseda? Na všechny tyto otázky odpovídá tento článek.

Ovocné stromy

Na kácení stromů skutečně existují určitá zákonná omezení. A tato omezení jsou různá pro ovocné stromy a ostatní dřeviny. Chystáte-li se pokácet ovocný strom, pak jediné, co si musíte zjistit, je to, zda je váš pozemek kvalifikován jako zahrada. Pokud ano, máte vyhráno a na pokácení ovocného stromu nepotřebujete žádné jiné povolení. Jestliže ale ovocný strom leží na lesním pozemku, bez povolení se bohužel neobejdete. Rozhodující je zápis v katastru nemovitostí.

Ostatní dřeviny

Mnohem problematičtější je pokácení jiných než ovocných dřevin na pozemku. Zde už není rozhodující typ pozemku, ale obvod kmene. Pokud je obvod kmene stromu, který chcete pokácet, větší než 80 cm (měřených ve výšce 1,3 metru nad zemí), budete potřebovat povolení. Matematicky zdatnější si spočítají, že na poloměr kmene to je pouhých necelých 13 centimetrů. Povolení získáte na příslušném obecním úřadě (odbor životního prostředí).

Rizikové kácení stromů

Strom nacházející se ve volném prostranství lze pokácet i bez výjimečných znalostí. Stačí umět zacházet s motorovou pilou. Motorová pila pro kácení stromů musí být dobře seřízená a musí mít dostatečný výkon. Pokud neumíte dobře zacházet s motorovou pilou a strom se navíc nachází poblíž stavení, elektrického vedení, plotu či jiných prvků v zahradě, bude pro vás nejlepší zavolat si pomoc profesionálů. Na trhu je spousta šikovných řemeslníků, kteří se specializují na kácení stromů – vyplatí se do nich investovat, protože v opačném případě riskujete nejen majetek, nacházející se v okolí stromu, ale také své zdraví.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

51 komentářů

 1. Novotný Odpovědět

  Matematicky zdatnější si spočítají,že na p o l o m ě r je to puhých necelých 13 cm.Obvod kruhu = pí x d,tedy 80 : 3.14 = 25.48,děleno dvěma = necelých 13 cm. I při opisování platila zásada přemýšlet.Stane se.

 2. Jan Odpovědět

  Pokud je obvod kmene stromu, který chcete pokácet, větší než 80 cm (měřených ve výšce 1,3 metru nad zemí), budete potřebovat povolení. Matematicky zdatnější si spočítají, že na průměr kmene to je pouhých necelých 13 centimetrů

  1. Marta Odpovědět

   Povolení ke kácení dřevin se podle nevyžaduje pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada nebo zastavěná plocha a nádvoří (§ 3 písm. d) vyhlášky č. 189/2013). Takže na zastavěné ploše ovocné dřeviny kácet bez povolení lze, na ostatní ploše musíte mít povolení pro dřeviny s obvodem kmene (měřeno ve 130 cm výšky) nad 80 cm – i na ty ovocné.

 3. Marcela Odpovědět

  Takže to vidím takto – koupím ovocný stromek, zasadím ho a dvacet a více let pěstuji. Strom se rozroste, stíní, ovoce už není moc kvalitní, takže jej vykácím. Ovšem bez povolení to nejde… Je to něco na způsob nehnutelnosti – za své peníze si postavím dům, ale každý rok platím daň (prostě státní výpalné), která je trestem za to, že jsem se postarala o vlastní bydlení.

  1. Surcuf Odpovědět

   Ježíši nebuďte přizdisráč, v životě jsem žádné! povolení neřešil…..ani u stromů, na které to dle zdejších kydů je nutné.
   Co je třeba vykácím a basta, naši staří to jinak nedělali, podstatné je jenom to, jestli jde o váš pozemek a nějaký ouřada může zkusit přijít to řešit, ta motorová pila se dá užít různě…

   1. Aster Odpovědět

    Můžete taky „kydat“ co chcete a můžete být rebel – na to máte právo. Ale ať se vám to líbí nebo ne, žijete ve společnosti, kde platí určité zákony a když je porušíte, ponesete následky. Na to stačí jeden pitomý soused, který vás nabonzuje a už se vezete. A zajisté můžete nepohodlného ouřadu přeříznout motorovou pilou – ve vězení pak budete mít dost času přemýšlet, jestli to byla ta nejlepší volba. Máte názory jako puberťák.

    1. Klon Odpovědět

     Zákony si dodržuj ty.Já mám svůj pozemek na kterém jsem si zasadilsvůj strom, který si stejně tak sám pokácím.A nebudu se nikoho ptát.Konec

     1. Rtep

      Jen samozřejmě zaplatíte několik desítek tisíc Kč pokutu. Konec -)

     2. Aster

      Já ti neříkám, co máš nebo nemáš dělat na svém pozemku – já ti jen říkám, co se ti může stát. Klidně to vyzkoušej a pak dej vědět. A ještě bys měl rozbít hubu nějakému policajtovi – pak by tvé hrdinství bylo úplné 😀

    2. Lukáš Odpovědět

     Bohužel nemáte pravdu. V tomto banánistánu sice zákony platí, ale ne pro všechny stejně.
     Existuje tu určité uskupení lidí, kteří si mohou dělat co chtějí, kde chtějí a nikdo jim v tom nezabrání. A to nemluvím pouze o zajišťovacích příkazech finančáku, ale i novele stavebního zákona, která v tichosti již prošla a málokdo o ni ví. Tato novela dovoluje určitým lidem si postavit cokoliv i na cizím pozemku a s likvidací sousedních staveb. Víc to rozvádět nebudu.

     1. Aster

      To je taky fakt – ale nemyslím, že by tito dva „hrdinové“ patřili k této tzv. privilegované vrstvě lidí. Spíš jsou to chudáci, kteří považují nedodržování všech zákonů za hrdinství do té doby, dokud to nedopadne na jejich hlavy – pak zase budou ukřivdění. Taky mě štve, že si nemůžu na svém pozemku dělat, co chci, ale stěhovat se do pralesa se mi zatím nechce.

  2. Leo Odpovědět

   Nevím co řešíte, v článku se píše, že ovocný strom na zahradě můžete pokácet bez povolení. Takže ikdyž se rozroste a neplodí, stále je to ovocný strom a na pokácení povolení nepotřebujete. Pak se nemusíte ani rozčilovat a bude se žít lépe vám i vašim stromům.

  3. VM Odpovědět

   Dobrý den paní Marcelo,
   s tímto názorem o dani z nemovitosti jsem také kdysi moc nesouhlasil. Až mi jeden známý uvedl do reality a řekl mi, ale ty se k tomu tvému domu musíš taky nějak dostat. Nejlépe po cestě nebo silnici, kterou někdo udělal, zaplatil, udržuje a ty jí užíváš. Dal jsem mu za pravdu. A to je jedna z věcí za co platíme ty daně. A to, že jste se postarala o vlastní bydlení je snad naprosto normální a samozřejmé. Čekáte, že stát jsou jesle nebo mateřská školka. Já tedy rozhodně ne.

 4. Zdeněk Šmíd Odpovědět

  Soused má ovocné stromy na své zahradě cca 170cm od zdi mého rodinného domu a kořeny mi rostou do základúů domu.Základy jsou kámen a hlína,zdivo vepřovice a cihly,kameny.Stromy nechce odstranit. Jsou vysoké přes 3 m. Pak je ořezají a mají méně ale kořeny jsou v základech. Co s tím? Děkuji.

 5. Zdeněk Šmíd Odpovědět

  Soused má ovocné stromy na své zahradě cca 170cm od zdi mého rodinného domu a kořeny mi rostou do základúů domu.Základy jsou kámen a hlína,zdivo vepřovice a cihly,kameny.Stromy nechce odstranit. Jsou vysoké přes 3 m. Pak je ořezají a mají méně ale kořeny jsou v základech. Co s tím? Děkuji. Myslím, že jsem to ještě nepsal. Děkuji.

 6. Zdeněk Šmíd Odpovědět

  Soused má ovocné stromy na své zahradě cca 170cm od zdi mého rodinného domu a kořeny mi rostou do základúů domu.Základy jsou kámen a hlína,zdivo vepřovice a cihly,kameny.Stromy nechce odstranit. Jsou vysoké přes 3 m. Pak je ořezají a mají méně ale kořeny jsou v základech. Co s tím? Děkuji. Myslím, že jsem to ještě nepsal. Děkuji. Tu hvězdičku jsem odeslal omylem. Nechci zveřejnit. Děkuji.

 7. Jan Bílek Odpovědět

  jestli nemáš poblíž studnu zaraž podle chalupy 2-3 trubky , kde jsou kořeny cca 50 cm a párkrát je zalej starým Fridexem. a máš za chvíli vystaráno .

 8. Kaldes Odpovědět

  Vlastník pozemku má na svém pozemku ve vzdálenosti cca 2 m od veřejné silnice zasazený jehličnan stáří cca 30 let. Kdo je zodpovědný za vzniklou škodu způsobenou na př. ulomenou větví na autech, nebo na zdraví osob? Toto je častý zjev na ulicích sestávající z rodinných domů. Dokáže někdo zodpovědně odpovědět?

  1. karl Odpovědět

   Viz NOZ – odpovědnost má vlastník pozemku, na kterém strom roste. Buď má pojistku odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti anebo škodu zaplatí ze své kapsy. Ale zda dobrovolně, to je otázka, protože jsme v česku, že …

 9. Petr Odpovědět

  Je to jednoduché při sázení úřad nepotřebujete ale při kácení když vás někdo práskne máte problém a že dneska je víc práskačů jak za bývalého režimu

 10. Arbi Odpovědět

  „Jestliže ale ovocný strom leží na lesním pozemku, bez povolení se bohužel neobejdete. “ ? Pokud se nepletu, řešíte zde “ Povolení kácení dřevin mimo les“? Kácení na lesních pozemcích řeší zákon č. 289/1995 Sb., lesní zákon a naprosto jinak.

 11. Milan Odpovědět

  Na začátku plno keců o svobodě a odpovědnosti za svá rozhodnutí.A teď rozhodují úředníci a odpovědnost zůstala na lidech.A kam zmizela ta svoboda?

 12. NO A CO!!! Odpovědět

  Pokud se OVOCNÝ strom katastrálně nachází na Vašem OPLOCENÉM pozemku povolení není potřeba a na obvodu kmene nezáleží, ale mluvíme o OVOCNÝCH stromech!!!

  1. Aster Odpovědět

   Oplocení není podstatné – podstatné je, jak je váš pozemek zapsán v katastru a taky to, že i ovocný strom může být zaznačen v mapě – třeba ořešák, ten může mít klidně 100 a ve výjimečných případech i 300let a takový strom už může být problém skácet bez povolení. Není třeba se rozčilovat, je třeba vědět.

 13. Přemysl Odpovědět

  Nejjistější je pomoc od profesionálů „Pat a Mat s.r.o.“ 🙂 To jsou ti praví „profesionálové a „odborníci“.
  Jinak hezký den a neubližte si při kácení čehokoliv 😉

  1. Aster Odpovědět

   No třeba všetečný soused – dneska není problém vás i strom vyfotit nebo třeba natočit a věřte, že takových blbů je kolem nás pořád víc než dost.

  1. Aster Odpovědět

   Tak o tohle se jeden z mých zákazníků snažil 5 let a když to vzdal a smířil se s tím, že „tu potvoru“ bude mít na zahradě „na furt“, tak do stromu švihl blesk a bylo vymalováno – ovšem to si neobjednáte, že 😀

 14. Petr Rambousek Odpovědět

  Mě se strašně líbí,když někdo nadává na minulý režim,že nařizoval lidem co a jak mají dělat. Pak mu s chutí a z plných plic řeknu,a co se změnilo? Jeden svaz nahradil eurosvaz a podle linie už se jede zase vesele dále. Úředníci mi budou nařizovat co si můžu a nemůžu na svém pozemku pokácet,co si můžu a nemůžu postavit,aby se to náhodou někoho nedotklo nebo aby to neodporovalo nějaký ujetý normě. Měření spotřeby do aut už si prosadili,teď už jen katalyzátor na zadek a denní limit na kroky kvůli CO2….to už jsme krásně tu svobodu a demokracii vybudovali,pravda a láska zvítězila…ale což,hlavně že máme tu SVOBODU

 15. Věra Odpovědět

  Tento autor článku Štěpán by udělal nejlíp, kdyby si svoje debilní zmatené rady a informace strčil za klobouk a divím se, že se nad tím co napíše vůbec někdo zamýšlí….

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   Váš příspěvěk jsem chtěl vymazat, je plný zbytečných invektiv (polovinu jsem přesto vymazal), jež mi klidně můžete napsat na email, máte-li tu potřebu.
   Jinak, článek jsem nepsal já. Tento web stejně jako některé jiné vlastním, vytvořil jsme je úplně od nuly a věnoval jim spousty času. Jde o moje hobby a primárně mě neživí, pracuji jinde. Budete-li mít smyslupnou výtku vůči článku, klidně ji napište. Útoky vůči mé osobě sem nepatří na rozdíl od oprávněné kritiky, již rád přijmu. Nejsem žádný vševěd a nikdo nejsme. Děkuji moc za pochopení.

  2. Aster Odpovědět

   Zrovna tohle zas tak pitomé není – ovšem nikdo vám nebrání, abyste si na internetu našla příslušné zákony, prostudovala si je a pak tady napsala něco k věci – zřejmě ale právě vy nepatříte k lidem, kteří si s něčím takovým, jako jsou zákony, lámou hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *