Acorny: Můžete je jíst, nebo budou jen lahodit oku

Pod záhadným názvem acorny se skrývá nádherná odrůda tykví. Jedná se o poměrně novou odrůdu tykví, která svým tvarem připomíná žaludy. Vždyť také její název „acorny“ pochází z anglického slova „acorn“, což můžeme přeložit právě jako žalud. Tyto plody dosahují délky 15 až 20 centimetrů a vypadají velice elegantně. Již teď jsou dostupné i na českých e-shopech a využít je můžete jednak jako podzimní dekoraci, jednak také ke konzumaci.

Různé odrůdy

Když se řekne tykev, každému se nejprve vybaví typicky oranžové zbarvení. I tato barva je pro acorny obvyklá, nejvíce zastoupené jsou ale tmavě zelené plody. Najdeme ale také plody žíhané a elegantní krémové barvy. Každá z těchto barev svědčí o různých odrůdách acornů. Pro všechny je ale podobný způsob tepelného zpracování – nejlepší jsou, když je jednoduše zbavíte jádřince, naplníte nebo nakrájíte na měsíčky a upečete.

Table King

Tuto odrůdu poznáte od ostatních velmi jednoduše, díky zelenavému zbarvení. Na bocích má tykev výrazné žebrování. Dužina uvnitř má barvu dožluta a jemnou oříškovou příchuť. Vzhledem k tomu, že má velice pevnou slupku, jedná se o dobře skladovatelný plod. Jejich zpracování v kuchyni je velice podobné cuketě. Tuto odrůdu původně pěstovali domorodí Američané.

Foto: Pixabay

Cream of the Crop

Jak už název napovídá, tato tykev má krémovou barvu. Dosahuje šířky 18 cm a výšky asi 15 cm, její konečná váha je okolo 900 g. Na jednu rostlinu se dá vypěstovat až 8 tykví. Tato odrůda je velice výnosná a dobře se pěstuje také u nás. Ideální je zejména pro ty zahradníky, kteří nemají příliš velký prostor pro klasické dýně, přesto si však chtějí pochutnávat na své vlastní úrodě.

Table Gold

Tykev této odrůdy má krásně oranžovou barvu se světle oranžovou dužinou. Může být sklizena jako letní tykev, když je ještě její slupka světle žlutá. Kromě toho, že se jedná o výnosnou odrůdu tykví, je atraktivní také pro včely a motýly. Tradičně se tato odrůda pěstovala společně s fazolemi a kukuřicí – tyto tři zeleniny se na zahradě skvěle doplňují a v růstu doplňuje jedna druhou.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!