Opilý pes před Vánocemi: Nepříjemnost, která se může stát i vašemu mazlíčkovi

Opilý pes

V mnohých domácnostech se už uklízí a peče vánoční cukroví. Není se čemu divit, vždyť Vánoce jsou prakticky za dveřmi. Při samotné přípravě cukroví a pečení jsou většinou němými pomocníky vaši čtyřnozí přátelé. Pejsek nejčastěji čeká v kuchyni, až mu něco spadne. Určitě by nemělo a my bychom měli být maximálně opatrní v tom, co pejskovi dáváme. Čokoládu jednoznačně nesmí a potrápit ho mohou i některé další potraviny, jako je třeba kynuté těsto. V čem tkví ono nebezpečí a o jaké další potraviny se jedná? To vám prozradíme v následujících řádcích.  

Opilý pes není nic příjemného

Ne, určitě psovi nebudete podávat alkohol v jakékoli tekuté podobě. To je vcelku jasné. Pokud ale budete péct vánočku nebo jiné dobroty z kynutého těsta, může se opít velmi jednoduše. Stačí, když sní pár kousků, jež vám upadnou na zem. Pejskům syrové těsto skvěle voní. Rádi si dají. Často jim ale hodně ublíží. Hrozit může až přetočení žaludku. Kynuté těsto pochopitelně kvasí, je tudíž plné alkoholu. Ten se vypaří až v momentu, kdy se těsto peče. Pejsek se může opít a alkohol je pro psy obzvláště toxický.

Opilý pesFoto: Pixabay

Pozor na ořechy, které psům škodí také

Bez ořechů se vánoční pečení nejspíše neobejde. Zvířata by se k nim ale dostat určitě neměla, jelikož jim způsobí velmi nepříjemné zažívací potíže. Mohou se dokonce začít i dusit. Nejvíce nebezpečné jsou makadamové ořechy. Pokud trpí pejsek nějakou skrytou srdeční vadou, mohou být následky fatální. Toxická plíseň může být i na skořápkách ořechů.

Pozor na tučná masa

I k těm se mohou pejsci o Vánocích dostat. Maso, jež dostanou od stolu, bývá ale připraveno na tucích, případně je také okořeněno. To vede k žaludečním obtížím a bolestem žaludku, Často přichází tak průjem. „Pokud již pejskovy chcete dát maso, které připravujete, tak mu ho uvařte zvlášť ve vodě a nepoužívejte žádné koření a sůl. Pozor i na uzeniny, ty jsou pro psa naprosto nevhodné, především díky své mastnotě a použití množství soli,“ říká konkrétně odborník na psí výživu Jiří Švihálek

Opilý pesFoto: Pixabay

Potrápí také kosti

Lidé se často bojí kostí u ryb. Zejména ty ve vařeném masu mohou psům hodně ublížit. Vždyť jsou maximálně lámavé a křehké. Jak poranění trávicího traktu, tak i odřeniny v dutině ústní jsou velmi nepříjemné. Nakonec může dojít i k ucpáni střev. Co se týká ideálních ryb pro psa, pak jde o lososa, tuňáka nebo candáta. Zkrátka ryby, jež nemají kosti.

Zdroje info: Autor, krmimkvalitně.cz, yoggies.cz, webfordog.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.