Co ještě stihnout na zahradě, než udeří mrazy – tyto úkony se rozhodně vyplatí nezanedbat

Co ještě stihnout na zahradě, než udeří mrazy. Nečekejte, až se zima zeptá a včas zajistěte veškerou svou zeleň proti jejím nelítostným pařátům.

Seznam nutných věcí není dlouhý, ale měli byste ho držet opravdu do puntíku. Jedině tak budete mít jistotu, že je o vaši zahradu skvěle postaráno.

Než udeří tuhé mrazy

  • Vytáhněte všechny uschlé rostliny / odstraňte odumřelé listy.
  • Po prvním silnějším mrazu zkraťte trvalky, ale nedělejte to příliš brzy, můžete je připravit o potřebné živiny na zimu.
  • Pokud máte kompost, rozložte ho po celé zahradě, poskytnete ji tak živiny.
  • Než udeří tuhé mrazy, zakryjte rostliny mulčovací kůrou, abyste je ochránily, ale pozor, nedělejte to příliš brzy, v mulči by se vám mohly usadit myši a živit se rostlinami.

Ochrana před sněhem

Foto: Pixabay

Cesmína – symbol vánoc

Většina druhů cesmíny, zvládá zimní období bez problémů. K ochraně ji postačí zasypání mulčovací kůrou, která ji chrání před mrazem a nadměrným vlhkem. Vhodným stanovištěm je stín nebo polostín, v létě snáší sucho poměrně dobře. Její jasně červené plody, setrvávají na keřích od podzimu, až do jara. Vysadit ji lze ještě teď.

Prvosenka jarní neboli petrklíč

Jak už napovídá název je tato květina poslem jara, jde o první trvalku která vykoukne v našich zahradách. Vyhovuje jí dobře propustná a spíše suchá půda. Nevyžaduje zimní péči, mrazům odolá až do –28 °C. I ten můžete vysazovat

Další rostliny vhodné k výsadbě

  • Heuchera neboli dlužicha – toto je snad nejbarevnější trvalka
  • Buxus neboli zimostráz – odolný keř, který má téměř nulové nároky na údržbu
  • Konvalinka vonná – jemná, ale velmi odolná rostlina s okouzlující vůní, ale pozor, je jedovatá
  • Modrý smrk – je dokonale malebná zimní rostlina
  • Hosta neboli bohyška – nenáročná dlouhověká trvalka

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/trapatka-trapatkovka-echinacea-zmena-jmena, https://www.herbalista.cz/bylinky/echinacea-trapatkovka/, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-120945-podzimni-zahrada-potrebuje-peci, https://www.bauhaus.cz/blog/zahradni-prace-na-podzim-a-v-zime

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)