Olej není pivo: Nefiltrovaný olivový rozhodně není zdravější

Zelenina

Móda nefiltrovaných výrobků se nás drží už nějaký ten rok. Připlácíme za lepší chuť i kvalitu, a už vůbec nám to nepřipadá zvláštní. Ovšem existuje zvláštní kategorie výrobků, které se na této populární vlně jen prachsprostě vezou. Jak jste asi podle nadpisu uhodli, jde o olivové oleje.

Víme, že tento zlatý tekutý poklad může mít na naše tělo spoustu pozitivních účinků. A snažíme se ho tedy vybírat co nejkvalitnější a nejlepší. O tom, že produktům v průhledné láhvi nebo s označením „vyrobeno v EU“ bychom se měli vyhnout, vám asi psát nemusíme. Jak je to ovšem s olejem filtrovaným?

Nefiltrovaný je levnější, prodává se však za cenu prémiového produktu

Podívejme se nejdříve na to, proč se vlastně olivový olej při výrobě filtruje. Je to proto, že se během použití lisu k plodům připletou různé nečistoty – větvičky, zbytky listů, prach atd. Logickým krokem by tedy bylo následné prohnání téměř hotového oleje přes speciální sadu filtrů, které by i ty nejjemnější nečistoty zachytily. Bohužel se tak často neděje, a to z jednoho prostého důvodu – celá procedura je drahá. Každý litr přefiltrovaného oleje stojí cca 0,25 EUR. Že to není moc? Ve světě, kde se řada prodejců i nakupujících orientuje na nejnižší cenu, může i tato drobnost znamenat značnou konkurenční výhodu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Místo toho je tedy nefiltrovaný olivový olej prezentován jako „přírodnější“, což mu zaručuje i poměrně vysokou cenu. A přitom je to přesně naopak.

Proč vlastně nečistoty v oleji vadí?

Je to hned ze dvou důvodů. Především se podílejí na jeho rychlejší degradaci. Podle množství nečistot, které olivový olej obsahuje, vám v lahvi může začít degradovat už za 1-3 měsíce. A pokud se ho rozhodnete použít v teplé kuchyni, budou se všechny ty rostlinné zbytky také více připalovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)